O strom je totiž potřeba v průběhu let pravidelně pečovat. Dvacetimetrový nemocný velikán totiž může napáchat mnohdy více škody než užitku.
Přesvědčili se o tom také obyvatelé Vlkanče. Podpisy na petici proti vykácení deseti stromů, většinou starých lip a kaštanů v Kozohlodech, Přibyslavicích a Vlkanči, zastupitelé přehlasovali. Dřeviny jsou totiž i podle dendrologického průzkumu ve velmi špatném stavu. „Odbor životního prostředí v Čáslavi nám poradil, aby o vykácení většího počtu stromů rozhodlo zastupitelstvo. Obě odborné firmy, které jsme pozvali, nám potvrdily, že stromy jsou ve špatném stavu a že je potřeba je vykácet,“ uvedl starosta Vlkanče Stanislav Pavlas. Podle jeho slov na základě petice občanů i tohoto průzkumu hlasovali zastupitelé o kácení znovu a opět stejně. Stromy se tedy kácet budou.

Podle zahradního architekta Tomáše Veverky, jehož firma provádí mimo jiné také dendrologické průzkumy, je strom, který napadnou houby a začnou se v něm vytvářet dutiny již nebezpečný pro své okolí. „Pletivo dřeviny je už natolik narušené, že je strom staticky nestabilní. Nebezpečné je také nevhodné větvení, třeba dvojkmen, nebo tlakové větvení, kdy jsou větve příliš blízko u sebe,“ upřesnil Veverka.

Myslet na ochranu dřevin je proto potřeba na léta dopředu. „Vhodným ošetřením se strom vychová a podpoří se růst, který není nebezpečný ve stáří,“ doplnil zahradní architekt.

Mladým lípám, které začnou ve Vlkanči a spádových obcích vysazovat, by již měla být dopřána náležitá specializovaná péče. Zdravé, krásné stromořadí totiž v krajině nenahradí ani ta nejhodnotnější moderní architektura.