Vzájemné dohodě dosud bránila skutečnost, že se vedení města neshodlo se společností Lidl na přijatelných kompenzacích za zhoršení už tak špatné dopravní situace v okolí budoucí prodejny. Lidl se sice už dříve zavázal, že opraví povrch zhruba třísetmetrového úseku Opletalovy ulice a navíc na své náklady vybuduje silnici pro zásobování prodejny vedoucí na Kaňk, městu se ale nabídka nezdála adekvátní.

Necelé dva kilometry dlouhá zásobovací přeložka za zhruba 10 milionů korun, která se na silnici Nad Sady napojí novou křižovatkou U Koruny, totiž povede přes lukrativní městský pozemek a rozdělí ho na dvě části, což jej podle některých zastupitelů znehodnotí.

Lidl přidá miliony na občanskou vybavenost

Z tohoto důvodu zastupitelé nakonec materiál, který by dal stavbě zelenou, na zářijovém zasedání odložili a o podmínkách s Lidlem znovu jednali. „Odložení materiálu o jeden měsíc přineslo městu velký benefit a jsem za to velmi rád,“ konstatoval zastupitel Jan Havlovic (Alternativa pro Vás).

Lidl se totiž zavázal, že městu poskytne ještě investiční příspěvek ve výši 4,5 milionu korun. „Jde o příspěvek na základě schválených zásad o spolupráci s investory. Jsou to prostředky, které půjdou do rozpočtu města jako plnění a budou určeny pro občanskou vybavenost,“ upřesnil kutnohorský starosta Lukáš Seifert (ODS), který už dříve uvedl, že šlo v tomto případě pouze o obchod, nikoli o snahu města mařit záměr jako takový.

Obyvatelé domů v okolí supermarketu navíc budou mít možnost u Lidlu bezplatně parkovat, ovšem mimo provozní dobu prodejny. „Takto to funguje třeba v Mělníku. Od 7 do 21 hodin je otevřeno, z toho hodina a půl parkování je zdarma. Když si tedy někdo v 19.30 zaparkuje na parkovišti vůz a odjede v 7 ráno, nic neplatí,“ vysvětlil už dříve zástupce Lidlu Vojtěch Kastner.