Kraj dal opravit jen „jámu na mamuty“


„Hejtman vloni v září na naši stížnost reagoval dopisem, ve kterém říkal, že most u Kněže bude do konce roku opraven tak, aby po něm bylo možno vést dopravu. Dále prý byla zahájena oprava silnice na Lipině,“ sdělil Ladislav Filip, který žije velkou část roku v osadě Lipina. „Všichni víme, že od září na tu silnici nikdo nesáhl, po minulé zimě byla opravena jen díra, která byla jako jáma na mamuty, objížďka vede přes Lipinu dosud a situace se zhoršuje tím, že se všude v okolí těží v lese dřevo normálně a ještě po lednové kalamitě,“ pokračoval rozhořčeně Ladislav Filip.

Stav mostu v Kněžije katastrofální

Kraj se brání, že oprava mostu v Kněži byla skutečně zahájena již na podzim loňského roku. „Při zásahu do tělesa mostu se ale ukázalo, že bude nezbytné přistoupit k rozsáhlejší rekonstrukci, která si vyžádá vyšší náklady, a bude proto nutné vyhlásit veřejnou obchodní soutěž na zhotovitele této veřejné zakázky,“ řekl našemu Deníku krajský mluvčí Martin Kupka, který podotkl, že do konce června letošního roku by měl být most v Kněži opraven. Ostatně v minulých dnech byla jeho rekonstrukce opravdu zahájena. „Silnice je však stále uzavřena,“ podotkl Filip.

Díry byly zaházeny lopatami asfaltu

Velké díry zůstaly v silnici vedoucí přes osadu Lipina i po letošní mírné zimě . „Díry byly jen zaházeny několika lopatami asfaltu, bylo to klasické záplatování,“ uvedl Jan Losinecký z Lipiny. „Zatím mohla být provedena jen oprava největších výtluků studenou balenou směsí. Uvědomujeme si, že komunikace potřebuje rozsáhlejší rekonstrukci,“ podotkl mluvčí Kupka.

Obyvatelům Lipiny však jednání kraje vadí. „Podklady, na základě kterých nám hejtman psal, byly naprosto neodpovídající skutečnosti,“ řekl Ladislav Filip. Ten je rozčílen také proto, že se kraj naprosto vyhýbá odpovědi na otázku, proč se již tři roky opravuje most u nedalekého Slavošova. „Peníze na pronájem semaforu jsou, ale zřejmě nejsou peníze na opravu mostu. Podle ceníku firem pronajímajících semafory na internetu je cena za semafor pět set až sedm set korun denně, to je patnáct až sedmnáct tisíc měsíčně. Když se někdo vyhýbá odpovědi, asi ví proč,“ konstatoval Filip.

Další liknavost kraje možná přinese reakce

Středočeský kraj si neúnos〜ný stav komunikací na Zbraslavicku nejspíše uvědomuje. Proto do plánu na letošní rok zařadil opravu komunikace ze Zruče nad Sázavou do Krasoňovic. Ta vede přes Lipinu. „Rádi bychom rekonstrukci stihli ještě v letošním roce,“ poznamenal Kupka. „Jestli si z nás po naší stížnosti nadále kraj bude dělat legraci, budeme zvažovat další akce,“ uvedl Ladislav Filip.

Čestínsko si stěžuje na „tankodrom“

Stížnost na kraj kvůli špatnému stavu komunikací zaslala také starostka sousedního Čestína. Předloni byla v jejím okolí opravena část silnice. „Zbylá část je však zcela rozsypaná. Je to u nás jako na tankodromu. Po zničené silnici se téměř nedá jet,“ poznamenala starostka Miroslava Sýkorová. Nad stavem silnice se podle ní pozastavil také náměstek hejtmana Karel Vyšehradský. „Silnici jsem vyfotila a poslala na kraj. Mám slíbeno, že v letošním roce se oprava opravdu uskuteční,“ uzavřela Sýkorová.