Vedení Kutné Hory se totiž v uplynulých dnech přihlásili zástupci z řad soukromého sektoru, kteří by chtěli do města přinést zábavnou technologii, jež dokáže věrně napodobit lyžařský zážitek. „Jedná se o trenažér, který 
v umělém vnitřním prostředí, nikoliv na sněhu, ale na speciální bílé tkanině, simuluje jízdu na lyžích. Je to atraktivní záležitost a ve světě se to 
v posledních letech hodně objevuje," řekl starosta Kutné Hory Ivo Šanc a vzápětí potvrdil, že soukromníci opravdu mají zájem v Kutné Hoře tuto atrakci postavit.

Starosta dále prozradil, že vedení města si minulý týden vyslechlo prezentaci zájemců. „Myšlenka se setkala s kladnou odezvou," dodal.
Trenažér funguje tak, že lyžař si přinese vlastní lyžáky, na místě pak dostane lyže, které vypadají stejně jako klasické, ale nemají ostré hrany, aby nepoškodily tkaninu na povrchu trenažéru. Lyžař se poté pohybuje na malém svahu. Pod nohama se mu pohybuje látka. Svah se dá navíc různě naklánět a simulace lyžování je tak věrná.

Stavba trenažeru ale není nijak levnou záležitostí. Starosta Ivo Šanc uvedl, že náklady na zřízení simulátoru v Kutné Hoře by se pohybovaly kolem dvaceti milionů korun. Zdůraznil však, že návrh je zcela soukromou záležitostí, na které by se město finančně nepodílelo. Pouze by poskytlo prostory.

Lyžařský indoorový trenažér může možná znít jako zvláštnost, přesto je ve světě stále populárnější. Jeho výhody využívají milovníci sportu v Nizozemsku, nebo 
v Austrálii.

Sjezdovka je stále pouze na papíře

Přinést lyžování do Kutné Hory se dlouhodobě snaží i společnost Kutnohorská bobová dráha, která by chtěla zřídit venkovní ski areál se sjezdovkou na Klimešce. Záměru dala kutnohorská radnice povolení už v na začátku loňského roku. Od té doby je vše v rukou vyšších úřadů.

Iniciátor projektu Tomáš Škvor nejprve řešil problém 
s biokoridorem, přes který by trasa vedla, a bylo nutné jej pozměnit. Poté se začala řešit další úřední povolení. Loni 
v prosinci Tomáš Škvor Kutnohorskému deníku sdělil, že vše je zatím ve fázi papírování a minulý pátek potvrdil, že se prakticky nic nezměnilo. „Stále je to o papírování. Vše je při starém," potvrdil.

Pokud se podaří všechna potřebná povolení, bude 
v Kutné Hoře kombinovaná modrá a červená sjezdovka měřící asi 250 metrů. Dále černá sjezdovka o 140 metrech 
a malá dětská sjezdovka o 120 až 130 metrech, která bude 
z důvodu bezpečnosti separovaná od ostatních.

I když je Kutná Hora nízko položená, nedržela by její sjezdovka rekord nejnižší nadmořské výšky. Ten neochvějně patří lyžařskému areálu 
v Němčičkách na Břeclavsku, který je, a i po zřízení kutnohorského areálu zůstane, se svými 180 metry nad mořem zdaleka nejníže položeným lyžařským svahem v České republice i ve střední Evropě.