Nelíbí se snad zemědělcům krása, která inspirovala mnohé malíře? Jistě líbí, ale její daní je nižší a mnohdy znehodnocená úroda bíle kvetoucího potravinářského máku setého. Obě rostliny z jedné čeledi si totiž při růstu vzájemně konkurují a snižuje se tak výnos máku potravinářského. Dále jsou větší náklady na vzájemné oddělení semen, vlčí mák by totiž znehodnotil celou produkci určenou pro potravinářský či farmaceutický průmysl. Naštěstí mají semena obou druhů různou velikost a lze je tedy oddělit.

Jak je tedy možné, že občas je k vidění mák bílý a červený pohromadě? Je to jednoduché. Je to totiž důsledkem agrotechnických chyb. Může se jednat o nevhodné osivo, nesprávné střídání plodin v důsledku špatně sestaveného osevního postupu, ale většinou se jedná o nesprávnou aplikaci herbicidů, tedy chemického postřiku na plevele. V tomto případě se jedná skutečně o vynechání postřiku, důkazem je skutečnost, že vlčí máky rostou pouze na výrazně oddělené části pole, hlavně na souvrati.

Natáčení seriálu Nebezpečné známosti u chrámu svaté Barbory.
OBRAZEM: Filmaři v chrámu sv. Barbory natáčí Nebezpečné známosti

Vlčí mák můžeme znát pod nejrůznějšími lidovými názvy, někdo ho nazývá divoký mák, máček, slepý mák, červánčí nebo také ohníček či pleskánek. Díky nesmrtelnému večerníčku o Makové panence a motýlu Emanuelovi se mu také říká novotvarem maková panenka. Vlčí mák pochází z Asie a do Evropy byl zavlečen spolu s pšenicí a ječmenem. Květy se v potravinářství používají pro výrobu barviva, v lidovém léčitelství se z nich připravuje léčivý čaj nebo tinktura.

Květy vlčího máku se staly symbolem oslav Dne válečných veteránů. Tento zvyk symbolizuje uctění památky padlých vojáků v den podpisu příměří na konci první světové války. Také v České republice byl 11. listopad ustanoven Dnem válečných veteránů. Dvouminutové ticho a květ vlčího máku na klopě jsou symbolem úcty k padlým vojákům.

Konstantin Lifschitz.
Kutná Hora, Hongkong a Tokio. I tady budou znít Beethovenovy klavírní sonáty

Bíle kvetoucí mák setý je ještě zajímavější. Česko patří tradičně k jeho největším pěstitelům na světě. Vzhledem k obsahu morfinu a dalších opiových alkaloidů je ve většině zemí zakázáno mák pěstovat. Potravinářsky se využívá jen ve slovanských zemích, v Rakousku a Německu. Proto při osvobozování západních Čech americkou armádou vznikaly komické situace. Když jim totiž místní selky přinesly čerstvě upečené koláčky a buchty, snědli pouze ty povidlové a tvarohové. Makové viděli poprvé a s hrůzou v očích se jich ani nedotkli, měli totiž zakázané drogy!