VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Malé děti umí ovládat techniku, ale neznají lidové zvyky, říká Dalibor Hobl

Kutná Hora – Ve Spolkovém domě a kostele sv. Jana Nepomuckého začal v pondělí program Pomlázkování. Během pásma určeného pro předškolní děti a první stupně základních škol se účastníci dozvědí spoustu zajímavých informací o lidových zvycích a obyčejích, které naši předci dodržovali v čase velikonočním . Nejen o nich si s Deníkem pohovořil organizátor Pomlázkování, etnograf Dalibor Hobl.

25.3.2015
SDÍLEJ:

Dalibor HoblFoto: Deník/Hana Kratocvhílová

Povězte mi něco o vašem programu Pomlázkování. O co se vlastně jedná?

Pro mě osobně je Pomlázkování takový tradiční program, který připravuji pro děti už několik let. Dlouhá léta, prakticky půlku svého života, jsem pracoval jako etnograf v kolínském muzeu. V roce 2010 jsem začal pracovat na vlastní pěst a od té doby dělám tyto programy.

Programy pro děti děláte jen v Kutné Hoře?

Nejprve jsem s nimi začínal u Zásmuk na mlýně Davídkov, potom na sázavském ostrově v Sázavě a od Vánoc roku 2012 je připravujeme tady ve Spolkovém domě a kostele sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře.

Proč se těmto pásmům pro děti vlastně věnujete?

To je úplně jednoduché. Protože chceme, aby i ty nejmenší děti věděly, co vlastně Velikonoce a Vánoce byly a co znamenaly lidové zvyky. Byť jsme si samozřejmě vědomi toho, že spoustu věcí po skončení toho programu zapomenou, ale určitě jim alespoň nějaké informace v makovičkách zůstanou.

Myslíte si, že dnešní doba přeje lidovým zvykům?

Dnešní doba je velmi přetechnizovaná, už malé děti umějí ovládat všechny přístroje, které jsou k dispozici, ale jinak nevědí prakticky nic o tom, co se dříve dělo. My se jim snažíme alespoň část toho předat a takovou formou, aby je to zaujalo. Já nerad říkám „jo, za našich mladých let…", ale ono je dobré, aby si děti něco pamatovaly a něco věděly i z toho, co bylo dřív. Myslím si, že lidové zvyky, obyčeje a všechno ostatní, co se kolem toho v domácnosti dělo, byly hezké a má to zároveň šanci zaujmout i dnešní posluchače, včetně dětí.

Máte takovou zkušenost?

Mám. Třeba i lidé, kteří s tím nikdy nepřišli do styku, když to teď vidí v rámci našich programů a výstav, tak jsou z toho nadšení a líbí se jim to.

Odkud čerpáte vědomosti, které dětem předáváte?

Jednak to mám vystudované a dělal jsem to celý život. Patnáct let jsem dělal podobné programy ve skanzenu v Kouřimi. Když jsem potom odešel z muzea, tak jsem přemýšlel, co budu dělat dál. Řekl jsem si, že lidové zvyky mám hrozně rád, že je to takové moje nej a že pro děti by to bylo působivé. Takže čerpám ze svých zkušeností, studia i dlouholeté praxe.

Vy jste dokonce i založil agenturu?

Ano, založil a nazval jsem ji Veselý lidový rok. Zabýváme se přípravou pořadů a programů pro předškolní a školní mládež, ale i tvorbou pořadů pro širokou veřejnost přes rodiny s dětmi, střední generaci až po seniory. Všechny ty programové náplně pořadů vycházejí z tradiční lidové kultury a prezentují lidovou obřadnost, zvyklosloví, venkovská řemesla a lidové umění.

Ve vašich programech vystupujete i s živou kapelou.

Ano, já jsem získal bezvadnou partu muzikantů, s nimiž v pásmech vystupuji. Jsou z Kutné Hory. Myslím si, že pro děti je to hrozně důležité, protože ony velmi málo zažívají živou hudbu. Obvykle znají jen tu reprodukovanou z rádií a z televize.

Je to i důvod, proč jsou vaše programy oblíbené?

Určitě. Živá hudba je jedním z důvodů, proč sem ty paní učitelky se svými žáky jezdí. Nejdříve jsme měli jen klávesy a postupně jsme přidávali další nástroje. Živá hudba koresponduje s celkovým pojetím pásma, tedy aby bylo co nejvíce živé. Děti si například mohly i nějaké zvyky vyzkoušet.

Vystupujete i někde jinde než v Kutné Hoře?

Nabízíme naše pásma například obcím, kde je během Vánoc zájem. Hlavně vesnice obvykle chtějí mít těch vánočních pořadů i více.

A co Velikonoce?

Řekl bych, že tyto svátky přece jen nejsou v lidech tolik zakořeněné. Tu a tam se třeba vynáší smrtka, ale jinak ty zvyky a obyčeje lidé tolik nedodržují, v porovnání například právě s těmi Vánocemi. Je to škoda, protože těch zvyků je strašná spousta.

Snažíte se do pásem komponovat i křesťanství?

Ne, to se nesnažím. Byť jsem vystudovaný muzejník, tak jsem nikdy nebyl věřící. I když to mám hrozně rád. Třeba jako koníčka ještě dělám křížové cesty. Mám zdokumentované všechny venkovní křížové cesty v Čechách, mám z toho i výstavu. Ale já do těch svých programů nechci křesťanství vůbec míchat. Jsem etnograf a vždycky jsem se zabýval lidovými zvyky. I když samozřejmě křesťanství s nimi má mnoho společného, různě se to i prolíná. Tady je například báječný ten prostor kostela sv. Jana Nepomuckého, kde se to skvěle skloubí dohromady. Myslím si, že kostel sám o sobě hovoří za to křesťanské a my do toho vkládáme to lidové. I panu faráři se zdejší výstavy líbí. My se to snažíme dělat decentně, aby to do toho prostoru kostela zapadlo a řeklo něco na obě strany, to znamená třeba i věřícím a zároveň aby je to neuráželo.

Máte třeba vypozorované, že větší děti už pásmo tolik nebaví a jsou během něj více neposedné?

Vždycky jsme se snažili dělat pásma spíše pro menší děti. Ale doba na ty děti šíleným způsobem působí a to, co mám vypozorované je spíše rozdíl v dětech z města a z vesnice. To je rozdíl poměrně velký.

Autor: Hana Kratochvílová

25.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Závody hasičů v běhu na rozhlednu Vysoká
46

OBRAZEM: Hasiči soutěžili v běhu na rozhlednu

Slavnostní sklizeň vinice Pod Barborou v Kutné Hoře
42

Vinohrad Pod Barborou vydal plody letošní sezóny

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili!

Kutnohorsko /HLASOVÁNÍ/ - Vážení rodiče, díky vstřícnosti obou porodnic v Čáslavi a v Kolíně vám na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších obyvatel regionu. Každý týden naši fotografové objíždějí spolupracující porodnice a fotí nově narozená miminka.

OBRAZEM: Druhý den parlamentních voleb na Kutnohorsku

Kutnohorsko - Přinášíme vám fotografie z volebních místností na Kutnohorsku i druhý volební den.

Lídr lidovců je v klidu, rodina ale ne

Kutná Hora – Není mnoho lídrů, kteří ještě nemají odvoleno. Jednička středočeské kandidátky KDU-ČSL, sociolog a poslanec Ivan Gabal, ale vše nechává na sobotu, kdy půjde volit s celou rodinou. Pátek strávil v Praze. A Deníku se svěřil, že po měsíci vstávání absentoval, takže volební skládačky vyrazil na Zličín rozdávat jen tým jeho spolupracovníků, který nazývá odvážnými kluky a holkami. I když sám na místě nebyl, ví, co se odehrávalo. „Zvládli rozdat 600 kusů; zájem asi roste a bude slušná účast,“ konstatoval.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení