Země vybraná do hloubky několika desítek centimetrů. Masivní žulové obrubníky, vyrovnané a připravené k odvozu. Tak vypadá měsíc před vánočními svátky čtyřsetmetrový úsek silnice na Čáslav v Malešově. „Do Vánoc chceme mít hotovo. A to včetně opravy kanalizace,“ avizuje stavbyvedoucí Josef Strnad. Dělníci nemají práci jednoduchou. Ztěžuje jim ji například odstavené, původně načerno postavené kanalizační potrubí, které museli včera pomocí autogenu odstranit, aby mohli pokračovat v pracích.

„Pracovníkům to jde od ruky, věřím, že do Vánoc se jim podaří vše dokončit,“ je optimistický i starosta obce Bedřich Hoferek.

Zatímco silnice patří Středočeskému kraji a její rekonstrukce je také z těchto zdrojů financována, chodníky, jež musely být rovněž rozebrány, patří obci. Ta dbá na to, aby kvalitní materiál, z něhož byly postaveny, došel dalšího uplatnění. „Obrubníky a dlažbu skladujeme na obecním pozemku,“ řekl starosta, který zatím podrobnosti o dalším osudu tohoto stavebního materiálu nechtěl sdělit.

U prací tohoto charakteru dochází k setkání lidí různých profesí. Potvrdila to také přítomnost kutnohorského archeologa Filipa Velímského. „Pro jsou tyto skrývky téměř jediná příležitost, jak nahlédnout pod zemský povrch,“ poodotkl Velímský.