„Na znovuotevření restaurace jsme se samozřejmě hodně těšili. Byla to dlouhá doba, ale nevzdali jsme to a snažili se fungovat i v omezeném režimu. Rozváželi jsme jídla po Kutné Hoře a okolí, měli jsme pro naše hosty výdejní okénko. Naši hosté k objednávkám z denního menu dostávali kartičky, kde si zaplatí 9 obědů a 10. oběd mají od nás zdarma – to bude pokračovat nadále. Pro naše zákazníky jsme vymýšleli i speciální víkendové akce,“ popsala majitelka kutnohorské restaurace v Ruthardce Lenka Sádlová.

V restauraci počítali s tím, že první otvírací den bude plno hlavně večer. „Telefon nám zvonil od pondělí. Jsme za to moc rádi a na naše hosty se velice těšíme. Každou adventní neděli si u nás hosté, kteří si přijdou pro objednávku, mohou vybrat malou pozornost na našem stromečku, u nás před restaurací,“ doplnila provozní restaurace Eliška Němcová.

Klasické výdejové okénko otevřené nezůstane, lidé si ale nadále budou moci objednat jídlo sebou, nebo si vzít svařené víno či grog, když půjdou okolo restaurace. „Pokud to bude v našich silách, chtěli bychom i jídlo nadále rozvážet, protože odezvy od našich hostů jsou úžasné,“ doplnila provozní.

Podobné je to i v kutnohorské restauraci U Havířů. „Rozvoz nadále pokračuje. Klasické výdejové okénko už mít nebudeme, lidé si ale pro zabalené jídlo sebou mohou chodit dovnitř,“ prozradil majitel restaurace Mirek Hvězda.

Pozadu nezůstávají ani kavárny v centru Kutné Hory. „První den bude dýňová polévka s pomerančem a pořádný blues. Jen budeme kvůli vládním nařízením muset výrazně omezit množství míst v kavárně,“ uvedl Roman Segiň z Blues Café.

Ten dokonce přemýšlí, že by nechal otevřené výdejové okénko. „Přemýšlíme o tom, ale nejspíš to nebudeme zvládat. Uvidíme, o víkendu asi ano, abychom vyšli vstříc lidem,“ dodal.

Po několika týdnech mohlo kromě restaurací otevřít také Čokoládové muzeum v Kutné Hoře, které provozují manželé Lada a Pavel Bartošovi. Nejen na první otevírací den tady připravili vánoční výzdobu, spousty vánočních exponátů, ale také vánoční horkou čokoládu a mlsání pro dospělé – vyhlášené čokoládové lanýže tentokrát s dvanáctiletým rumem.

„Měli jsme teď 1,5 měsíce čas na to nerušeně vyrábět čokolády, tak snad poprvé v naší historii máme i nějaké čokoládové zásoby. Taky jsme konečně doladili nové obaly na čokolády, které postupně začneme představovat teď v prosinci,“ popsali manželé, jak trávili čas, kdy museli mít kvůli vládním nařízením zavřeno.