VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Martin Suchánek: Prioritou je stabilita cen energií a kvalita dodávaných služeb

Kutná Hora /ROZHOVOR/ - Novým jednatelem městské teplárenské společnosti KH Tebis se stal Martin Suchánek, dosavadní člen dozorčí rady. Stalo se tak rozhodnutím Rady města Kutná Hora na jednání 15. listopadu, kdy ve funkci vystřídal odvolaného Tomáše Pilce. Deníku odpověděl, proč k odvolání dnes už bývalého jednatele muselo dojít a co čeká společnost v budoucnu.

22.11.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Michal Bílek

Předtím, než jste se stal jednatelem KH Tebis, jste byl členem dozorčí rady. Bylo z Vašeho pohledu odvolání pana Pilce nezbytné?
Jako člen Dozorčí rady KH TEBIS s.r.o. (DR) jsem společně se 4 dalšími kolegy měl zákonnou povinnost dohlížet na činnost jednatele společnosti. Dle zakladatelských listin je DR orgánem, které předkládá společníkům (tedy městu Kutná Hora) vyjádření, doporučení a návrhy. 

Bývalý jednatel s DR v letošním roce dostatečně nekomunikoval a nekonzultoval některé své důležité kroky při řízení společnosti, jako tomu bylo dříve. Nebyli jsme schopní informovat vlastníka, kontrolovat, protože o záměrech firmy jsme v podstatě nevěděli. Situaci jsme se snažili řešit jak s jednatelem, tak s předsedou DR, který některé informace měl a nesdílel je, nicméně bez úspěchu. Věc došla tak daleko, že v červenci 2017 většina DR vyslovila jednateli nedůvěru (učinila tak písemně), zejména z důvodu nevhodného postupu při jednáních s dodavatelem EC Kutná Hora – šlo nejen o nereálné návrhy změn smlouvy, ale hlavně špatnou koordinaci právních kroků. Dodnes zkrátka považuji za velmi chybné, že jednatel městské společnosti rozhodoval sám o zásadních otázkách budoucí spolupráce s jediným dodavatelem tepla pro občany města, bez vědomí či bez širší podpory vedení města a dozorujících orgánů.
Další příklad. V současné době probíhá v KH TEBIS modernizace výrobní technologie (částečně je hotovo). Jednatel nepředložil DR kompletní ekonomiku projektu včetně finančního plánu. Pokud investujete s péčí řádného hospodáře, je třeba plánovat budoucí výnosy a náklady, předvídat rizika. 

Velkým překvapením pro mě byla např. zpráva zveřejněná ve vašem deníku 13/11, kdy pan jednatel sděluje, že “elektřinu nyní prodáváme společnosti E.ON“. Není tomu tak, neboť v den uvedení zprávy i dnes je odběratelem elektrické energie vyrobené v KH TEBIS společnost TEDOM.

Jako nový jednatel nemohu a nechci hodnotit rozhodnutí vlastníka, tedy města. Uvádím skutečnosti, na které jsem jako člen dozorčí rady upozorňoval a které, myslím, dostatečně vysvětlují, proč ke změně ve vedení KH TEBIS došlo. Ve společnosti navíc proběhne kontrola a nezávislý audit, o jehož výsledcích budeme vlastníka bez prodlení informovat.

Jaké budou Vaše první kroky v nové funkci, co společnost čeká? 

Prioritou je stabilita cen energií a kvalita dodávaných služeb, což je současně i zadání města. Naše středně i krátkodobé cíle jsme deklarovali v tiskové zprávě, omezím se tedy na současnost.

První kroky jsem již učinil. Provedl jsem inspekci kotelen a pochválil technický tým za nájezd topné sezony i za pořádek na pracovišti. Definovali jsme také, dle pravidla “co se neopravuje, to chátrá”, neodkladné opravy a údržbu, například opravu fasády a zdiva kotelny Šipší. V pondělí jsem vedl jednání se statutárními zástupci EC Kutná Hora (hlavní dodavatel) a společně jsme určili hrubý půdorys možností, jak dále pokračovat ve spolupráci. Není vyloučená částečná redefinice smlouvy vyváženými návrhy. 

Město aktuálně hodnotí smlouvu stran její platnosti, právnickýma očima. Moje povinnost dobrého hospodáře bude jednat o možných změnách. Dále pracujeme na již uvedené ekonomické dokumentaci potřebné pro řádné schválení investičního záměru modernizace výroby.

Nesmí se opakovat historie, kdy předchozí Rada města v roce 2012 schválila a následně podepsala dlouhodobou energetickou smlouvu s plněním v řádu stovek milionů korun, ale bohužel bez kalkulace návratnosti investice, bez celkové ekonomiky projektu. To ani nemluvím o tom, že usnesení rady neobsahuje jména zastupitelů, kteří hlasovali pro podpis smlouvy.

Autor: Hana Kratochvílová

22.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Ve středu v Kutnohorském deníku: prvňáci ze ZŠ Zásmuky a Suchdol

Trenérka a vedoucí mažoretek Scarlett Michaela Palečková odpovídá online.

Online rozhovor s trenérkou mažoretek Michaelou Palečkovou

Děti Babiše se vyvlékají z kauzy Čapí hnízdo. Vymlouvají se na zdraví

Děti premiéra Andreje Babiše zaslaly policii lékařské posudky, podle nichž se nemohou účastnit trestního řízení v kauze Čapí hnízdo. Jsou obviněni z toho, že svému otci pomáhali zakrýt dotační podvod. Policie nyní hodlá nechat jejich zdravotní stav přezkoumat. Informoval o tom server Neovlivní.cz.

Voličský průkaz na druhé kolo ještě stihnete vyřídit

Kutnohorsko – Druhé kolo prezidentských voleb se uskuteční v pátek 26. a v sobotu 27. ledna. Ti, co budou v tomto termínu mimo domov, ale nemusí zoufat, voličský průkaz ještě stihnou vyřídit. Lze tak učinit třemi způsoby. Žádost o voličský průkaz lze úřadům poslat buď datovou schránkou nebo poštou. To ale voliči musí stihnout už do pátku 19. ledna.

HLASUJTE! Deník vyhlašuje novou anketu o nejoblíbenější sudí

Střední Čechy /ANKETA/ - Mnohdy kritizovaní, zatracovaní, mnohdy dokonce nenávidění. Někdy i fyzicky napadení. Jenže bez nich to jde hodně ztuha. Rozhodčí. Byť je tahle funkce i v nejnižším fotbale honorována, je jich velký nedostatek. Právě tématu okresních fotbalových rozhodčích se středočeské vydání Deníku bude v nadcházejících sedmi týdnech věnovat. 

AKTUALIZOVÁNO

Vyjmutí Čapího hnízda z evropského financování Středočeši nepodpořili

Střední Čechy – Ne, ne – a ještě jednou ne. Takový výsledek přineslo v úterý hlasování členů Výboru Regionální rady Regionu soudržnosti Střední Čechy o třech návrzích na usnesení, z nichž dvě byla sledována s mimořádnou pozorností médií. Týkala se totiž dotace pro multifunkční kongresový areál Čapí hnízdo. Dotace dlouhodobě spojované s pochybnostmi, podezřením a dohadováním, zda se nynější premiér Andrej Babiš (ANO) a lidé kolem něj v minulosti nedostali k padesátimilionovému příspěvku (1 965 076,55 eura) na budování „farmy“ na Benešovsku podvodem. Věc stále zůstává v šetření pražských kriminalistů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>