Záleží však na konkrétním včelaři; zatímco květového medu mohlo být u některých včelařů relativně dost, pastového je mnohem méně. Právě ten zdražují ve více případech. Situace je ale taková, že záleží na lokálních rozdílech. Někde včelaři stočili více medu, jinde méně. S loňskem se ale nedá srovnávat, shodují se.

Na množství medu se ve Středočeském kraji podle Deníkem oslovených včelařů podepsalo počasí. Zatímco začátek jara byl podle nich perfektní, včelařům se podařilo po zimním období nastartovat na novou sezonu a relativně se stočilo i dost medu, v červnu přišel útlum.

Červen byl totiž velmi bohatý na dešťové přeháňky a také relativně studený. Včely tak neměl dostatek příležitostí ke sběru nektaru, což už nedokázaly dohonit ani v červenci. „Teď to právě řeším, že jsem bez medu. Mám už jen pár kilogramů pro sebe, průběh jara byl dost atypický, zkraje bylo teplo, potom přišly studené měsíce květen a červen, kdy často pršelo,“ uvedl včelař Ladislav Svoboda. Včely tak nemohly létat.

S tím souhlasí i včelař Milan Mojžíš. „Kvalitu si myslím, že med má letos dobrou, ale je ho podstatně méně. Tmavý med, ten úplně poslední, vypadl takřka ze sta procent,“ podotkl. Květnového medu bylo podle něj relativně dost – ale potom se začalo počasí kazit. „Přišly prudké srážky a chlad, květen byl studený, červen deštivý,“ vysvětlil. Květnového medu ještě v zásobách má. „Květový med jsem nezdražoval, vytočil jsem trochu i toho tmavého, který jsem zdražil o deset korun,“ řekl.

Dramatické zdražení nečeká včelař Ladislav Svoboda – upozorňuje ale, že lidé se v současné situace častěji zásobují. „Hodně se o tom mluví, že je medu málo, lidé se více ptají a kupují větší množství do zásoby. Dříve koupili kilo, nebo dvě kila, teď šest až osm. Med vydrží až dva roky bez ztráty kvality, není to jako mléko které do tří dnů zkysne,“ podotkl. Kdo tedy spoléhá, že třeba před Vánoci skočí ke svému včelaři, jak byl zvyklý, může nastat scénář, když včelař řekne: „Už nemám.“

Nutno podotknout, že Kutnohorsko není v této problematice osamocené. Situace je podobná i na blízkém Nymbursku. I tam včelaři pozorují, že letošní rok není nijak slavný, co se týká medu. „Třeba já jsem až tak špatně nedopadl, ale oproti loňsku je medu zhruba o třetinu méně,“ řekl včelař Stanislav Bukovský.