Uhlířské Janovice by měl vést Petr Barták, Zruč nad Sázavou Martin Hujer a Čáslav Vlastislav Málek. O tom, kdo obsadí místa v městských radách a kdo budou noví místostarostové, se rozhodne až na ustavujících zastupitelstvech.

V Uhlířských Janovicích se prozatím stručně Petr Barták vyjádřil, že post starosty je připraven přijmout. Jeho uskupení Starostové a nezávislí zároveň bude usilovat o dvě místa v pětičlenné městské radě.

Definitivně jasno není prozatím ani ve Zruči nad Sázavou, ačkoliv podle výsledků voleb se dá předpokládat, že staronovým starostou bude znovu Martin Hujer (Sdružení nezávislých kandidátů ve Zruči). Ten to ostatně naznačil hned po zveřejnění výsledku voleb.

O tom, kdo se stane novým místostarostou a kdo usedne v pětičlenné městské radě ale Martin Hujer spekulovat nechtěl. „Bude to předmětem jednání. Ještě jsme se jako uskupení od voleb nestačili sejít, takže bych nerad události předjímal,“ vysvětlil Martin Hujer. Do ustavujícího zasedání by ale podle svých slov o novém složení zručské radnice měl jasno. To by se mělo uskutečnit buď poslední pondělí v říjnu nebo první pondělí v listopadu.

close Místostarosta Čáslavi Vlastislav Málek. info Zdroj: Deník/Irena Blahníková zoom_in Vyjednávání probíhají také v Čáslavi, kde situace rovněž spěje k dohodě. Definitivně jasno by podle lídra vítěze voleb Vlastislava Málka (na snímku) mohlo být už příští týden. „Hned po zveřejnění výsledku voleb jsme otevřeně deklarovali, že Čáslav pro všechny ke spolupráci osloví uskupení Šance pro rodinu a ODS. S nimi bychom rádi sestavili koalici, a uzavřeli koaliční smlouvu , kterou bychom deklarovali společný program a garantovali zastoupení v radě města “ řekl Málek.

V jednadvacetičlenném zastupitelstvu by koalice složená z těchto tři subjektů znamenala 11 hlasů, tedy nadpoloviční většinu. „Oslovili jsme ale i další subjekty, které ve volbách uspěly. S nimi jsme též zahájili jednání o jejich představě o fungování zastupitelstva, zastoupení ve výborech a komisích, které ustavuje zastupitelstvo a rada. S některými jsme již jednali, s dalšími jednání chystáme “ doplnil Málek.

Podle všech předpokladů se Vlastislav Málek stane novým čáslavským starostou, což ostatně připustil i dosavadní starosta Jaromír Strnad. Kdo se stane novým místostarostou a kdo usedne za vítězné sdružení Čáslav pro všechny v sedmičlenné městské radě, je prozatím předmětem dalších jednání.

Ustavující zasedání zastupitelstvaCo se týče ustavujícího zastupitelstva, měl by ho svolat dosavadní starosta obce. Pokud nebyl podán návrh na neplatnost voleb nebo hlasování v zákonné desetidenní lhůtě, musí dosavadní starosta svolat ustavující zasedání tak, aby se konalo do 15 dnů ode dne, ve kterém uplynula desetidenní lhůta pro podání návrhů na neplatnost voleb nebo hlasování soudu.

To znamená, že pokud nikdo nepodá žádné námitky do deseti dnů do vyhlášení voleb, musí se ustavující zastupitelstvo konat v průběhu dalších patnácti dní – tedy maximálně do pětadvaceti dnů od vyhlášení výsledků.