Chátrající, již několik let neobývaná historická stavba by totiž od příštího roku měla sloužit studentům restaurátorství Univerzity v Pardubicích. „Univerzita má zájem tento dům po rekonstrukci převzít a zřídit tady detašované pracoviště. Projekt jsme dolaďovali v součinnosti se vzdělávacím ústavem, tak aby vyhovoval jejich potřebám,“ sdělil starosta Kutné Hory Ivo Šalátek.

Evropské fondy zřejmě nepomohou

Podle informací vedení města by se mělo jednat o čtyřiceti až padesátimilionovou investici a město je rozhodnuto tuto částku investovat i z vlastního rozpočtu. „Buď si s tím poradíme z vlastních zdrojů, nebo si na to vezmeme úvěr. Věřím, že zastupitele přesvědčíme. Je to pro město z mého pohledu velmi významná věc,“ uvedl Šalátek.

Z evropských fondů totiž v tomto pololetí větší částku město očekávat nemůže. Jak jsme již před týdnem informovali, nové vedení Středočeského kraje výrazně přehodnotilo priority a více než polovina evropských peněz poputuje do krajských a městských nemocnic. Na památky v prvním pololetí letošního roku tak zůstane pouze minimální částka. Opravovat rodný dům Mikuláše Dačického, architektonicky unikátního svou kaplí a sklepením, chce však starosta již v tomto roce.

Podle Jana Trávníčka z odboru investic městského úřadu bude přibližně za měsíc hotov stavební průzkum a na řadu přijde projektová dokumentace.
Dům, nad jehož podobou mnozí Kutnohořané již léta kroutí hlavami, by snad konečně mohl získat důstojnější háv. „Snad to dopadne. vypadá to škaredě. Abych řekla pravdu, už se na to, jak bude vypadat opravený, skutečně těším,“ okomentovala záměr kutnohorské radnice místní obyvatelka Tereza Chuchmová.