„S okamžitou platností dnes uzavíráme most do ulice Potoční vedle hospody Na Růžku. Most bude uzavřen pro automobily, pěším zůstane otevřen. Zcela uzavřena pro veškerý provoz bude také lávka přes Vrchlici naproti Triantu," uvedl starosta Kutné Hory Josef Viktora.

Podle něj si Město Kutná Hora řádně a pravidelně nechává zpracovávat revize mostů a lávek, kterých má na svém území dvě desítky. Přesněji řečeno, deset mostů a deset lávek. Jenže právě poslední revize přiměla město k rychlé reakci.

Josef Viktora připustil, že tento krok je do jisté míry ovlivněn případem zřícené lávky v pražské Troji loni v prosinci. Čtyři lidé se tehdy zranili, z toho dva těžce. Revizní kontroly jsou tak podle Viktory mnohem přísnější.

„Pravidelné revize provádí firma, která pracuje například pro ŘSD a jiné velké firmy. Lávky a mosty hodnotí na stupnici, která má sedm kvalifikačních stupňů,“ uvedl Dobroslav Vepřek z technického oddělení městského úřadu s tím, že na sedmistupňové škále je stupeň číslo sedm tím nejhorším.

Vepřek přirovnal revizi lávek a mostů k pravidelné STK kontrole na autě. „S tím rozdílem, že u auta máte pevně stanovené termíny příští kontroly, revizní pracovníci je u mostů a lávek stanovují podle aktuálního výsledku,“ vysvětlil Vepřek.

U dvou mostů a u dvou lávek v Kutné Hoře, u kterých byla kontrola provedena naposledy v roce 2013, tak byl termín další revize stanoven na letošní rok. „Most proti Novomlýnské ulici vyhověl, stejně jako pod Barborou. Zbývající další dva objekty už bohužel ne,“ řekl Vepřek.

Jenže to není všechno. Příští rok revize čeká dalších jedenáct mostů a lávek a je klidně možné, že budou uzavřeny další.

Otázkou je, co bude s lávkou a mostem v Potoční ulici nyní. „Lávka směrem od sběrného dvora by se teoreticky mohla zbourat, sto padesát metrů od ní je další. Most ale bude chtít město zachovat. Už proto, že nyní se do lokality zajíždí od teplotechny, kde je zúžený prostor a špatná viditelnost. Auta tudy nemůžou jezdit dlouhodobě,“ doplnil Vepřek.

Mostaři by podle něj nyní měli vypracovat projekt, který bude počítat s několika variantami: částečnou opravou, úplnou opravou nebo i vybudováním nového mostu. Rozhodnutí pak bude na vedení města. Do té doby by oba uzavřené objekty měly být zabezpečeny. Na mostě už jsou v tuto chvíli betonové květníky, aby tudy auta neprojela, lávka by měla být oplocena.