„Ráda bych upozornila především na vánoční výstavu s názvem Malované na sklo, jejíž vernisáž se uskuteční v pondělí 3. prosince od 17 hodin ve výstavní síni na náměstí a na vánoční koncert v kostele sv. Petra a Pavla, který se uskuteční v sobotu 15. prosince. Na varhany na něm zahraje Kateřina Fillová a na tubu Marek Filla,“ prozradila Lenka Jelínková z galerie Městského muzea a knihovny v Čáslavi.

Výstava Malované na sklo je věnovaná lidovým podmalbám a její prezentace v adventním čase má svůj význam. „Vánoce jsou svátky především křesťanské a tyto podmalby si lidé pořizovaly nejčastěji z náboženských důvodů. Ve světnici měly místo v takzvaném svatém koutě, který byl centrem rodinného života, kde byly zavěšené pod stropem v rohu nad stolem,“ vysvětlila Jelínková.

Podle ní podmalby nejčastěji zachycovaly motivy ze života Ježíše Krista, zobrazovaly ale i Pannu Marii nebo Nejsvětější Trojici. Výstava v Čáslavi je realizovaná ve spolupráci s Českým muzeum stříbra v Kutné Hoře, které je vlastníkem rozsáhlé sbírky podmaleb. Výstava v Čáslavi potrvá do ledna 2019.