Ještě v živé paměti mají Kutnohořané veřejnou sbírku, která vznikla v rámci iniciativy Zvon pro Jakuba. Sbírku na nový zvon vyhlásila Římskokatolická farnost – arciděkanství Kutná Hora na jaře roku 2016 a už za rok a půl zněl ve věži kostela sv. Jakuba zvon Jakub Maria. Taková byla tehdy solidarita Kutnohořanů, kteří iniciativu ve velkém podpořili a to i přesto, že cena zvonu se tehdy vyšplhala přes 3,5 milionu korun. Ve stejnou vlnu solidarity doufají nyní i organizátoři sbírky pro svatobarborské zvony.

Po tři čtvrtě století je ve zvonici kostela sv. Jakuba znovu zvon.
Foto, video: Zvonice kostela svatého Jakuba přivítala nový zvon Jakub Maria

Zásah odborníků totiž potřebuje nejen největší kutnohorský zvon Ludvík, který je prasklý, ale také jeho menší „bráška“ Michal. „Zvony Michal a Ludvík je však třeba zrestaurovat. V roce 2018 byla zjištěna na těle zvonu Ludvík trhlina. Při dalším zvonění by hrozilo puknutí zvonu, a proto se na tento zvon nezvoní. Ve stejném roce bylo zjištěno u zvonu Michal vytlučení zvonového věnce a i on od této doby mlčí,“ prozradila vedoucí turistických služeb Římskokatolické farnosti – arciděkanství Kutná Hora Kristýna Drahotová.

Čtyřtunový zvon, nesoucí jméno syna Vladislava Jagellonského, kralevice Ludvíka, odlil roku 1510 nejvýznamnější kutnohorský zvonař Jakub Ptáček. Ve stejné dílně vznikl o sedmnáct let dříve i nejstarší Michal. 

Historické zvony byly osazeny zpět do věže románského kostela v Jakubu
Historické zvony byly osazeny zpět do věže románského kostela v Jakubu

Nejmladší Barbora byla odlitá roku 1536 dalším kutnohorským zvonařem Jiřím Klabalem. Do jižní věže jezuitské koleje byly tři zvony chrámu svaté Barbory přesunuty na začátku 18. století. „Všechny tři zvony pocházejí z dílen slavných kutnohorských mistrů a díky svému stáří a kulturní hodnotě se vyhnuly válečnému zrekvírování a zachovaly se do dnešních dní,“ doplnila k unikátnosti zvonů Kristýna Drahotová. 

Za účelem obnovy svatobarborských zvonů Michal a Ludvík je připravena veřejná sbírka, kterou pořádá Římskokatolická farnost – arciděkanství Kutná Hora spolu s partnery Středočeským krajem a Galerií Středočeského kraje GASK. Její slavnostní zahájení je naplánováno na sobotu 4. září. „Od 12 do 16 hodin bude připraven doprovodný program včetně komentované prohlídky obou zvonů,“ prozradila vedoucí turistických služeb Římskokatolické farnosti – arciděkanství Kutná Hora.

Přispět lze prostřednictvím QR platby nebo zasláním libovolné částky na účet číslo 6008553379/0800.

SVATOBARBORSKÉ ZVONY

Michal
Průměr: 149,5 cm | hloubka: 114 cm | hmotnost: cca 2,4 tuny
Zvon byl ulit v roce 1493 mistrem Ondřejem Ptáčkem v Kutné Hoře, od roku 2018, kvůli vytlučení zvonového věnce, zvon Michal mlčí. 

Ludvík
průměr: 184,5 cm | hloubka: 144 cm | hmotnost: cca 4 tuny
Zvon byl ulit v roce 1510 mistrem Ondřejem Ptáčkem v Kutné Hoře. Od roku 2018, kvůli trhlině v těle zvonu, zvon Ludvík mlčí. 

Barbora
průměr: 112 cm | hloubka: 90 cm | hmotnost: cca 1 tuna
Zvon byl ulit v roce 1536 mistrem Jiříkem Klabalem v Kutné Hoře. Tento zvon je v současnosti jediným, jehož hlas můžeme ze zvonice jezuitské koleje slyšet.