Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výchovný ústav je pro miskovické občany prozatím nepředstavitelným sousedem

MISKOVICE - Vesměs negativně se staví veřejnost v Miskovicích k záměru ministerstva školství vybudovat v jejich sousedství areál výchovného ústavu.Volba padla právě na Miskovice

18.5.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jitka Pokorná

„Vybrali jsme Kutnohorsko, protože byl nedostatek lůžkových míst pro dívky s poruchami chování ve středočeském a východočeském kraji,“ vysvětlil ředitel Výchovného ústavu v Kutné Hoře Jiří Aubrecht. Navíc je tu přímá návaznost na učební obory, kulturní, ale i sportovní vyžití.

V referendu řekli občané záměru ne

Více než polovina obyvatel v podzimním referendu vyslovila s výstavbou nesouhlas. „Asi jsme měli trošku více jednat s občany,“ připustil ředitel odboru speciálního školství ministerstva školství Jiří Pilař. Podle jeho slov nemůže soužití dobře fungovat přes odpor místních obyvatel. „Vesnice je rozjitřená zvyšující se kriminalitou mládeže za poslední tři roky,“ podotkl bývalý starosta Josef Dytrych.

Dohady se rojí nad plánem území

Ministerstvo již zakoupilo rozsáhlý pozemek. Zařízení má tak stát v těsné blízkosti domu s pečovatelskou službou. „V místech, kde jsou veřejné služby a je přímo napsáno, že je tam zákaz výstavby školy a školských zařízení, dostalo ministerstvo svolení ke koupi pozemku s tím, že tam bude dětský domov stát,“ podotkl miskovický starosta Antonín Štefl. Obec se musí dotázat na stavebním úřadě, jak se věci mají. „Území je určeno pro drobnou výrobu a služby,“ oponoval Josef Dytrych.

Lidé říkají: Cena je nadhodnocená

„Pokud tomu tak je, tak je to problém realitní kanceláře a odhadce,“ zdůraznil Aubrecht s tím, že stát kupuje pozemky pouze za odhadní ceny. Ministerští úředníci však tuto věc prověří. Na objekt zatím existuje pouze studie, na jejímž základě se pak bude pokračovat při zhotovení projektu a následovat bude úřední kolečko.

Ministerstvo má alternativy

Mezi dalšími kandidáty jsou třeba Polanka nad Odrou, Tršice u Přerova, či lokalita u Dukovan. „Tam je obec velice ráda, tam najdou pracovní příležitosti,“ přiblížil Pilař.

K fungování zařízení

Kapacita šest výchovných skupin, tedy kolem 48 až 50 dětí. Běžně chodí do školy a žijí rodinným životem. Jsou to většinou děti bez rodinného zázemí, které jim poskytne právě ten ústav.

Jak funguje ústav v Kutné Hoře?
Bez problémů. Tam je ústav pro chlapce od patnácti let s poruchama chování a má třicet dva chovanců. Funguje tam od roku 1997 a do této doby nebyla žádná stížnost nebo problém. Chodí do civilních škol i středních, účastní se sportovních akcí, dělají údržbu města pro Technické služby.

Jaké je personální obsazení?
Na jednu rodinnou skupinu jsou dva vychovatelé. Dále tam budou učitelé, sociální pracovníci, etolog, kuchařky, řidiči, pradleny, údržbář. Technické profese získáme přímo z Miskovic. Speciální z nejbližšího okolí.

18.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Základní škola Zruč nad Sázavou, třída I.B paní učitelky Aleny Šimkové.
14

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme školáky ze Základní školy Zruč nad Sázavou

V Lorci se konal veletrh učebních a studijních oborů.
44

V Lorci se konal veletrh učebních a studijních oborů

Hostem on-line rozhovoru bude Jan Třískala

Kutná Hora - Na otázky čtenářů Kutnohorského deníku bude ve středu od 19 hodin odpovídat online předseda sportovní komise města Kutná Hora a trenér florbalového A týmu FBC Kutná Hora Jan Třískala.

Dvě auta bourala na "nové" silnici

Kutná Hora - Dvě osobní motorová vozidla značky Peugeot a Ford Fiesta se střetla v úterý 17.října večer na křižovatce ulic Kouřimská a Kremnická. Alkohol u řidičů vyloučila na místě provedená dechová zkouška.

Čáslavské hradby byly tématem přednášky

Čáslav – Tématem říjnové přednášky muzejního a vlastivědného spolku „Včely Čáslavské“ byly čáslavské hradby. Přednášel doktor Vladislav Razím z Národního památkového ústavu, který se dlouhodobě zabývá opevněním středověkých měst.

Z Kutnohorska chce do sněmovny 42 lidí

Kutnohorsko – Do parlamentních voleb vstupuje letos ve Středočeském kraji celkem dvacet šest stran. O křeslo se bude ve středních Čechách ucházet celkem 855 kandidátů a mezi nimi nechybí ani lidé z Kutnohorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení