Připomíná je programové prohlášení, jež v úterý 15. listopadu zveřejnila nynější koalice vládnoucí Kutné Hoře: ODS, ANO, VIZE a Alternativa pro Vás.

Mimo jiné také hned v úvodu hovoří o podpoře individuální výstavby rodinných domů. Slibuje dále dohled nad kapacitami škol i zlepšení školního stravování či třeba logopedickou podporu v městských školkách. Ve školách dostanou příležitost zapojovat se do pohybových aktivit sportovní oddíly a trenéři. Budou se rozvíjet městská sportoviště, která dostanou jednotnou správu; pokračovat bude revitalizace okolí sportovní haly Klimeška a areálu Lorec, dojde také na oživení „Průmyslováku“.

U plaveckého stadionu se počítá s převedením na město a nastartováním kroků umožňujících jeho rekonstrukci. Chystá se také inventarizace bytů se stanovením pravidel, která městu umožní nabízet sociální bydlení, startovací byty pro mladé a bydlení pro seniory. Péči v nemocnici má zlepšovat milionová podpora poskytovaná každý rok.

Zlepšit vzhled města i parkování

Občané by měli ocenit pokračování v obnově základní infrastruktury – včetně chodníků, ulic a veřejného osvětlení; ročně na to má být určeno nejméně deset milionů. Zlepšení se mají dočkat dětská hřiště; dojde i na vybudování nového v centru města.

Z konkrétních slibů programové prohlášení dále obsahuje vybudování vodního prvku na Palackého náměstí či například změny na hlavním nádraží i v okolí: prodloužení podchodu, protažení cyklostezky i rozšíření parkování. Parkovací plochy ale mají přibývat i v centru města a na sídlištích (přičemž turistické autobusy budou smět jen na zpoplatněná stanoviště).

Samotný cestovní ruch se dočká podpory. Počítá se s posílením přímého příjmu města z turismu, s novou úrovní spolupráce spolupráce poskytovatelů služeb. Vzhled centra města mají zlepšit úpravy podloubí, ale i opatření pro kultivaci reklamy. Jasné podpory se dočkají akce jako Královské stříbření, ale i další: třeba Operní týden nebo Mezinárodní festival komorní hudby. Stejně jako aktivity spolků, komunit a sdružení.

S podporou představitelé města počítají jak v případě dalšího rozvoje Kulturního domu Lorec, tak u záměru znovuoživení letní scény a parku pod Vlašským dvorem tak, aby sloužily k organizování kulturních a společenských akcí.

Nově na dotace i zásobování teplem

Programové prohlášení řeší i dlouhodobější záměry. Nechybí tak v něm třeba závazek vytvořit strategický plán či plán na zřízení projektové kanceláře pro administraci dotací. Velké plány se týkají zásobování teplem z centrálního zdroje. Znamená to poměrně významnou transformaci společnosti KH Tebis. Počítá se také s využitím projektů pro vznik komunální energetiky.