V současné době je muž v péči lékařů na jednotce intenzivní péče v nemocnici v Kutné Hoře. Podobně skončila i žena, kterou poštípal roj lesních včel. I její zdravotní stav se po bodání výrazně zhoršil.

„V letošním roce zaznamenáváme zvýšení počtu zásahů, kdy zachranáři vyjíždějí na pomoc postiženým pobodáním od včel, vos a sršňů. Oproti loňskému roku je to téměř o čtrnáct procent,“ řekla tisková mluvčí Územního střediska záchranné služby Středočeského kraje Tereza Janečková.
Počet podobných případů už dosáhl čísla 328 od počátku prázdnin, to je v průměru devět výjezdů denně.

„Ve většině případů jde o alergické reakce nebo větší počet bodnutí do oblasti krku a úst, kde pak hrozí otoky a možné udušení,“ doplnila Tereza Janečková. Žádný z případů naštěstí v letošním roce neskončil smrtí.

„Přesto je však nezbytné okamžitě při zhoršení zdravotního stavu volat záchrannou službu,“ řekla mluvčí.

Ani nealergici si totiž nemohou být zcela jisti, že se podobným potížím stoprocentně vyhnou. Bolestivost a otoky kolem vpichu jsou sice běžnou reakcí, ale pokud se objeví závažnější příznaky, pak je lépe na nic nečekat a volat zdravotnickou pomoc.

„Je třeba mít na paměti, že alergická reakce může mít za následek i smrt. Stav, který nazýváme anafylaktický šok, je nesmírně závažný – a z počátku se projeví lokálním otokem, kopřivkou, svěděním. Může ale následovat otok hrtanu, zhoršení průchodnosti dýchacích cest, pokles krevního tlaku, křeče a bezvědomí až zástava srdeční činnosti,“ popsala anafylaktický šok Tereza Janečková.

Obrana proti bodnutí vosou, včelou nebo sršněm téměř neexistuje. Je potřeba dodržovat základní bezpečnostní opatření – nechodit v trávě bez obutí, nedráždit roje prudkými pohyby nebo rýpáním v hnízdech klacky a případnou likvidaci rojů nechat na odbornících. Důležité je dbát zvýšené opatrnosti při pití i jídle. Bodnutí v puse není jen hodně nepříjemné, ale může mít i fatální následky.

Pokud už k bodnutí dojde, pak účinek rad našich babiček není nijak vědecky prokázán. Rozpůlená cibule, ocet nebo křen se sice používá už desítky let, ale vědci zatím účinky nedokázali. Stejný význam má i chlazení studenou vodou a studenými obklady, uložení pacienta do chladu a klidu.

Ovšem v případě, že došlo k bodnutí do oblasti krku, pak vždy volat záchrannou službu a držet pacienta v sedě, aby mohl lépe dýchat. A i v méně závažných případech lze použít antihystaminikum, alergici by měli mít lék u sebe preventivně vždycky.

Autor: Ivana Kučerová