Nálezce zavolal policii. „Po příjezdu na místo hlídka policistů munici prohlédla, místo zajistila a po telefonické konzultaci přivolala pyrotechnika. Přivolaný pyrotechnik na místě uvedl, že se jedná o nález jednoho kilogramu malorážkového střeliva německé výroby. Munici zajistil a odvezl k likvidaci. Ke zranění osob ani majetku nedošlo,“ doplnila policejní mluvčí.

Není to zdaleka jediný případ, kdy byla na Kutnohorsku nalezena stará munice. Například na podzim loňského roku pro změnu muž v lese u Chlístovic našel čtyři dělostřelecké granáty, které byly silně zkorodované.

Bezpečnostní experti varují před podceňováním i takových nálezů, protože i několik desítek let staré náboje, granáty či střely mohou při neopatrné manipulaci explodovat.

„Doporučujeme v případě nálezu věci, která tvarem a vzhledem odpovídá munici, s předmětem nijak nemanipulovat. V blízkosti místa nálezu je vhodné umístit viditelné označení a ustoupit do vzdálenosti několika desítek až stovek metrů. Teprve poté zavolejte linku 158,“ vysvětlila Marečková.

Důležité je také co nejpřesněji lokalizovat místo nálezu a neopouštět jej až do příjezdu policistů a zároveň zabránit vstupu komukoliv dalšímu.