Celostátní kolo Helpíkova poháru je součástí soutěže Rallye Rejvíz, což je mezinárodní odborné metodické zaměstnání a soutěž pro posádky zdravotnických záchranných služeb.

V již zmiňovaném Helpíkově poháru se konají kola okresní, poté krajská a nakonec celostátní kolo. Do posledně jmenovaného kola postoupilo třicet dva nejlepších týmů (dvojic) z krajů celé České republiky. V tomto kole soutěžní týmy musely projít úlohou noční, pěti zdravotnickými denními a třemi úlohami technickými.

Noční úloha prověřila malé záchranáře pod rouškou tmy. Prvním úkolem bylo, aby jednotlivé týmy šly v úplné tmě pouze s čelovkou a podle reflexních značek přibližně 500 metrů lesem do strmého kopce s velmi špatným terénem. Zde měli za pomoci „pípáku“ najít skialpinistu a zachránit ho. Hodnotil se zde nejen čas, ale i to, za jak dlouho v úplné tmě skialpinistu našli, dále resuscitace a následná péče o zraněného. To byl noční úkol pátečního večera.

Denní úkoly sobotního dne byly v tomto pořadí: Na člunu přeplout jezero, kde u rákosí ležel utopenec, kterého měli soutěžící za úkol resuscitovat a využít i pomoc defibrilátoru (AED). Druhým úkolem se stala autonehoda se dvěma zraněnými, z čehož jedno zranění bylo otevřená zlomenina nohy, druhé krvácení a třetí pasažér v šoku. Úkolem zde bylo nejenom poskytnout první pomoc ve správném pořadí, ale i zabezpečit, aby nedošlo k další eventuální havárii.

Hodnotilo se i to, zda soutěžící použijí výstražný trojúhelník, kam ho umístí. Po splnění druhého úkolu museli prolézt úzkým několik metrů dlouhým temným prostorem, kde na ně čekal další úkol - a to tržná rána po výbuchu petardy a kamarád zraněného v šokovém stavu.

Po zdolání třetího úkolu museli soutěžící překonat vysoký lanový plot, a to proto, aby se dostali k dalším zraněným. U těch ošetřovali propíchnutí ruky šroubovákem a masivní odřeninu. Posledním úkolem byla těžká otrava houbami. Soutěžící byli hodnoceni celkově jako tým, ale hodnotili také jednotlivce. Děvčata Michaela Suchá a Nela Pikuliaková ze ZŠ J.V.Sticha Punta Žehušice pod vedením Věry Suché obsadila krásné druhé místo a získala tak stříbrnou medaili.