Jenomže jak vedení škol, tak hygienici, mají v řešení problému svázané ruce. Nikdo zavšivenému dítěti nesmí prohlédnout hlavu, nebo ho dokonce poslat z vyučování domů. Ani pedagogové, ani hygienici. „Z epidemiologického hlediska o nic nejde, veš dětská v uvozovkách nic nedělá,“ doplnila Bobková.

Z právního hlediska je ale zavšivení podle ní považováno za infekční onemocnění „pediculosis“, u kterého hrozí šíření v dětském kolektivu. „Z důvodu ochrany zdraví dětí v kolektivu by školky a školy neměly zařazovat zavšivené děti do dětského kolektivu. Ovšem diagnostikovat infekční onemocnění mohou u dětí pouze lékaři, popřípadě rodiče, nikoli učitelé či vychovatelé,“ vysvětlila jádro problému Bobková.

Jak se zbavit vší?

Kliknutím zvětšíte.

Jestliže se vši ve škole vyskytnou, může sice školka nebo škola po rodičích požadovat podepsané čestné prohlášení, že svému dítěti prohlédli hlavu dle pokynů a posílají dítě do kolektivu dětí školy (školky) bez vší. „Pokud má školka nebo škola od všech rodičů podepsané takové prohlášení po každém nahlášeném výskytu vší v kolektivu, nelze ji ani v případě opakovaného výskytu vší z ničeho vinit,“ řekla Bobková.

A právě tady začíná začarovaný kruh. Zejména u menších dětí, které jsou snadnými přenašeči. Stačí, aby si například žák půjčil od jiného, který má vši, čepici, a problém je hned na světě.

Každá škola či mateřinka řeší situaci jinak, nejdůležitější je ale prý spolupráce s rodiči a vzájemné informování. Své o tom vědí například v Základní a Mateřské škole Zbýšov. „Zvýšený počet vší v průběhu zhruba 14 dní jsme řešili zhruba rok, dva zpátky. Tehdy pomohlo zejména to, že mnozí rodiče upozornili na to, že jejich děti vši mají a my jsme naopak upozornili ostatní rodiče,“ uvedl ředitel školy Miloslav Oliva.

Informovat včas všechny rodiče je v otázce výskytu vší naprosto zásadní. Přípravek, který by totiž usmrcoval či odstraňoval hnidy (vajíčka vší přilepená k vlasům) neexistuje. Hnidy z vlasů nedokáže odstranit žádný přípravek ani hřeben. Jedinou možností je důslednost rodičů, kteří svým dětem hlavy pravidelně prohlížejí a případné hnidy odstraní ručně. Jediný způsob, jak odstranit hnidy z vlasů, je stahovat je po vlasu jednotlivě nehty či vlasy s hnidami vystříhat.

Vši pak lze odstranit pomocí speciálního hřebínku takzvaného „všiváčku“, který je běžně k dostání v drogeriích a zdravotnických potřebách. Pravidelné vyčesávání vlasů všiváčky je podle hygieničky hlavní a účinná prevence před šířením vší. Opakovaným vyčesáváním vší všiváčkem lze již během několika vyčesávání docílit úplného vymizení vší i bez aplikace odvšivovacích přípravků.

Jak potvrdil ředitel Základní školy Kamenná stezka v Kutné Hoře Vít Šnajdr, vši se čas od času vyskytují i na této škole. „Vyskytují se hlavně v první třídě a potýkají se s nimi i družinářky,“ uvedl Vít Šnajdr. Ten zdůrazňuje, že je důležité, aby problém řešili rodiče. Ti jsou na tento problém školou upozorňováni. „Když to zjistíme my, tak dojdu za třídní učitelkou a nahlásím jí, že má ve třídě vši, ať udělá opatření,“ uvedla z družiny Martina Polívková.

K tomuto problému se vyjádřila i ředitelka Základní školy Žižkov Alena Kotrbová. „Čas od času vši ve škole řešíme. Hlavním problémem je, že pokud dítě vši má, musí projít důkladnou očistou. Většinou to třeba ani nevíme, že vši má,“ uvedla ředitelka Základní školy Žižkov. Ta za problém také považuje, že se snižuje účinnost preparátů na vši. Čas od času řeší výskyt vší na Základní škole Jana Palacha v Kutné Hoře. „Jedná se spíše o ojedinělé případy. Jakmile to učitelka zjistí, řeší tuto situaci s rodiči,“ uvedla ředitelka školy Jaroslava Drabešová. Podle ní je velmi důležité, aby rodina vydezinfikovala celý byt, a to včetně oblečení, polštářů, dek a vysypání pytlíků z vysavače. „Nám pomohly i školní šatní skříňky pro každé dítě zvlášť,“ dodala.

Současná situace je důsledkem vzniku odolnosti vší na účinné látky v dříve používaných léčivých přípravcích. Zvýšená poptávka po „alternativním“ odvšivování způsobila, že se v lékárnách prodávají proti vším nejrůznější přípravky, z nichž mnohé mají nedostatečnou až pochybnou účinnost. Rodičům se často nepodaří vši zcela vyhubit a tím dochází k opakovanému a zvýšenému šíření vší v dětských kolektivech.

Jak zbavujete své děti vší?

Anna Kadeřávková
U nás funguje pečlivě, ale velmi pečlivě vši vyčesat a vetřít do vlasů petrolej. Vlasy zabalit, nechat působit, poté umýt a vyčesat. Moje kamarádka má zase osvědčený desinfekční šampón z lékárny s názvem Parasidose.

Maminka žačky ze ZŠ Žižkov
Vši si moje dcera přinesla ze školy už několikrát. Nastudovala jsem o nich spoustu článku, a zjistila, že na ně nepůsobí vody, běžné šampony a účinné není ani vyčesávání. Když jsme tuto situaci řešili doma poprvé, zjistila jsem, že jedním nastříkáním prostředku určeného na vši se jich prostě nezbavíme. Přípravky mi totiž zase tolik účinné nepřišly. Dcerce jsme museli nakonec ostříhat dlouhé vlasy, a i když nás to stálo hodně slz, bylo to to nejlepší, co jsme mohli udělat. Osvědčil se nám tea tree olej, který se aplikuje za uši a do vlasů a měl by vši odpuzovat a působí zároveň jako prevence.

Maminka žačky ze ZŠ Masarykova Čáslav
Je to neštěstí, vši jsme měli doma už třikrát. Za mě pomáhá hodně vybírání vší a také žehlička na vlasy. Tu je ale třeba použít na vysoký výkon.

Kutnohorská kadeřnice Hana Rajchmanová
Jediné skutečně účinné je dítěti prohlížet hlavu a nezaměřovat se jen na živé vši, ale i na hnidy. Ty je třeba pak vybrat ručně, až do úplného vymizení.

Maminka žačky ze ZŠ Žižkov
Když už jsem dceru odvšivovala potřetí, poradila mi sestra veterinární přípravek na psy Arpalit neo. A Zabralo to.

Ze sociálních sítí:
Z lékárny nic nefunguje dcera mi je přitáhla ze školky. Jediné, co fungovalo, je půl hrnku francovky a pul hrnku oleje na smažení- dat na vlasy 2 hodiny nechat zavázané v ručníku a vyčesat, pak olejíček thea tree.

Já jí je zlehka obarvila, bojovali jsme s nima měsíc a z lékárny nic nepomáhalo.

Psí šampon.