O tom, že sehnat penicilin je teď v podstatě nemožné, se přesvědčila i Milena Krejsová z Kutné Hory. Antibiotika předepsala jejímu manželovi lékařka kvůli abscesu na mandli.

„Manželovi nejprve penicilin píchali injekčně v nemocnici, poté měl pokračovat v léčbě doma. Jenže léky jsem nemohla sehnat. Objela jsem čtyři lékárny ve městě a nakonec jsem se musela vrátit do nemocnice, aby mi řekli co s tím,“ popsala zkušenost Milena Krejsová.

Penicilin poté musela lékařka nahradit jiným antibiotikem, které má stejnou účinnou látku.

Nemocných s infekcemi dýchacích cest včetně chřipky za týden v ČR přibylo o třetinu
Chřipka a RS viry: Nemocných v ČR dál přibývá. Ministerstvo mluví o epidemii

Zdena Nolová zase nemohla sehnat čípky s paracetamolem, aby srazila vysokou horečku dvouleté dceři. I ona se ptala v několika lékárnách, ale bez úspěchu. „Nakonec mi je půjčila kamarádka, která je doma naštěstí měla. Ale neumím si představit, že budou takové výpadky dlouhodobě,“ řekla.

Sami lékárníci jsou ze situace špatní. Občas prý nějaká zásoba dorazí, rychle ale zase zmizí. „Chybí nám všechno. Teď přišlo pár balení nurofenových čípků, ale nejsou sirupy, paracetamol, antibiotika. Dorazil jen penicilin v sirupu,“ uvedl pracovník lékárny Pod Kaňkem.

Když jeden lék chybí, pacient jen přejde na lék od jiného výrobce, ale léčí se dál úplně stejně jako dosud.
Penicilin? Nemáme. Lékárnám chybí důležité léky. Co dělat, když nemají ten váš

Jeho slova potvrzuje lékárnice z lékárny U Zlatého hada. „Jsme na tom stejně jako všechny lékárny, máme podobné zásobování, takže situace nemůže být jiná,“ potvrdila.

Na sociálních sítích už se dokonce rozjely poptávky po lécích. Kdo je potřebuje akutně, shání je v různých skupinách nebo po přátelích. Řada lidí začala léky nakupovat v Polsku, nebo v případě viróz sáhla po osvědčených alternativních receptech.