VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Kutnohorsku začínají zápisy, školy čekají návaly

Kutnohorsko - Období zápisů žáků do prvních tříd se rozjíždí. Zapisovat se budou děti jak na velkých základních školách ve městech, tak na malotřídkách v obcích. Dnes se zapisuje například na základní škole v Uhlířských Janovicích. Příští víkend pak budou zapisovat školy v Kutné Hoře nebo v Čáslavi.

16.1.2015
SDÍLEJ:

Zápisy na základní školy v Kutné Hoře 24. ledna a 25. ledna 2014Foto: Deník/Irena Blahníková

Příští týden proběhne většina zápisů. Některé menší školy ale už s nimi začaly včera odpoledne. Své budoucí prvňáčky tak již poznali například v Kácově. Zápis byl na včerejší odpoledne připraven i v malotřídce ve Vlastějovicích. Tam však nakonec nepřišel nikdo. „Školku tu máme plnou, ale někteří předškoláci mají odklad. Jiní zase jdou do městských škol, protože jejich rodiče pracují ve městě a mohou tam své děti bez problému dopravovat," uvedla ředitelka školy Olga Sýsová s tím, že již v minulosti malotřídka podobnou situaci zažila. „Věříme, že výjimku na příští rok opět dostaneme," dodala.

I když je zápis velký den hlavně pro budoucího prvňáčka, který se stane středem pozornosti a bude paním učitelkám poprvé předvádět své znalosti, povinnosti mají i rodiče. K zápisu musí přinést rodný list dítěte a osobní doklady zákonného zástupce. Některé školy navíc vyžadují i kartičku pojištění

Zapisováním nových žáků do prvních tříd žijí v těchto dnech základní školy na celém okrese. Přípravy na zápisy vrcholí a každá škola chce v příštích dnech dětem nabídnout co nejvíce. Budoucí žáčci při pohovoru předvedou, jak poznávají barvy, základní čísla a písmenka, jak jsou na tom v oblasti řeči i hrubé a jemné motoriky. Za to, jak byly šikovné, si pak odnesou domů malé dárky, nebo si pohrají přímo v budovách škol.

Kutná Hora

Základní škola Jana Palacha

Na Základní škole Jana Palacha se chystají prvňáčky zapisovat v pátek 23. ledna od 14 do 17 hodin a v sobotu 24. ledna od 9 do 11 hodin. Patronem zápisu zde bude stejně jako v loňském roce Méďa Pali, který děti provázel po celé první pololetí na předškoláckých hodinkách. Kromě samotného zkoušení dovedností a znalostí ve třídách se děti mohou těšit i na hry na chodbách. Budou si moci vyzkoušet fotbálek nebo lanové prolézačky. Domů pak rozhodně neodejdou s prázdnou. Odnesou si drobné dárky, mezi nimiž najdou i speciální jmenovky, které budou zároveň pamětními listy k zápisu.

Základní škola Žižkov

I zápis na Žižkov bude probíhat ve dnech 23. a 24. ledna. V pátek se koná od 14 do 17 hodin, v sobotu od 9 do 11 hodin. Rodiče mohli využít rezervačního systému na webových stránkách školy a zapsat své dítě na přesnou hodinu. „Rezervační systém byl plně obsazen již deset dní před zápisem. Nedokážeme v tuto chvíli říci přesný počet budoucích prvňáčků. Nicméně odhadujeme, že otevřeme tři až čtyři první třídy," řekla zástupkyně Jana Nedvědová. Zápisem budou děti provázet Šmoulové. Přijít do školy mohou i ti, kteří se nestihli zapsat přes rezervační formulář, protože zápis bude probíhat i ve speciálních třídách pro zájemce bez rezervace.

Základní škola Kamenná stezka

Předškoláci budou moci dorazit ve stejný termín jako na ZŠ Jana Palacha i na ZŠ Žižkov. K zápisu děti pozve „Kameňák" neboli oficiální maskot školy. „Nemáme zatím vůbec odhad, kolik přijde dětí, ale spolupracujeme prakticky se všemi mateřskými školami v obvodu," říká ředitel školy Vít Šnajdr.

Základní škola T. G. Masaryka

Stejná termín má i Základní škola T. G. Masaryka. Škola se u zápisu řídí spádovými oblastmi dle vyhlášky Městského úřadu Kutná Hora, jejichž výčet najdou rodiče na webových stránkách.

Čáslav

Čáslavské základní školy mají zápisy stanovené na stejný termín jako školy v Kutné Hoře. V pátek 23. ledna od 13 do 17 hodin a v sobotu 24. ledna od 9 do 10 hodin.

Základní škola Sadová

Zápis na Základní školu Sadová bude bez tématu. Zástupkyně ředitele Jarmila Sejčková si netroufla odhadnout počet dětí, které na zápis přijdou. „Je složité říct přesné číslo. Nevíme, do jaké školy rodiče dítě dovedou," řekla. Zápis na Sadové bude zaměřen navíc i na fyzickou zdatnost. „Děti čeká házení míčem, přecházení lavičky, házení do kruhu nebo na kuželky," popsala Sejčková. Na zápisu učitelé využijí všechny možné prostředky. „Budeme kombinovat práci jak s klasickými keramickými tabulemi, tak i interaktivní metody," řekla Sejčková.

Základní škola Křesetice

V Křeseticích čeká budoucí prvňáčky zápis v úterý 20. ledna od 14 hodin. „Rodiče mohli děti na zápis objednávat telefonicky nebo pomocí emailu. Situace je výrazně lepší než loni, to jsme do naší malotřídky mohli přijmout pouze tři prvňáčky. Letos ale odchází třináct páťáků, takže je více volných míst. Zhruba osm žáků bude z naší mateřské školy. Vím i o jednom z Malešova a jednom z Jakuba. Přijmeme všechny," říká ředitelka školy Soňa Pavlíková. Děti budou předvádět počítání, znalost barev nebo pravou a levou orientaci.

Základní škola Chotusice

Základní škola Chotusice naplánovala zápis na středu 21. ledna od 13 hodin. „Děti máme k zápisu objednané z naší mateřské školy. Je jich třináct a všechny dostaly pozvánky. K zápisu přijdou i děti s trvalým bydlištěm mimo obec. Máme pro ně připraveny nejrůznější úkoly, ale také různé hry a malování. Taky po nich budeme chtít, aby nám zarecitovaly básničku," říká ředitelka školy Marta Radlová.

Základní škola Nové Dvory

Zápis v Nových Dvorech se koná dnes 16. ledna od 13 do 17 hodin. Přijít může prakticky kdokoliv. Žádná registrace dopředu neprobíhala. „Rodiče budou vyplňovat zápisní lístky až na místě. Budeme mít nějaké převlečené postavičky, ale to je překvapení. Počítáme s tím, že k zápisu přijde dvacet až pětadvacet dětí, což naplní jednu první třídu. Loni jsme ale otevřeli třídy dvě," říká zástupkyně školy Marcela Chmelařová.

ZŠ Jana Václava Sticha-Punta Žehušice

V Žehušicích se bude zápis konat 23. ledna od 10.30 hodin, přesný čas ale rodiče obdrželi nebo obdrží v pozvánce. „Vzhledem k tomu, že jsme spádová škola pro sedmnáct vesnic, zveme si děti postupně, aby to čekání nebylo dlouhé. Většinou kontaktujeme mateřské školy, ale rodiče nás mohou telefonicky kontaktovat sami. Rodiče spolu s pozvánkou obdrží také formulář, který je potřeba k zápisu přinést vyplněný," řekla ředitelka Yvetta Zemanová. Škola počítá asi s dvaceti prvňáčky a připravila tematický zápis nazvaný ostrov zvířátek. Na místě budou různá stanoviště, interaktivní tabule a úkoly pro manuální zručnost. V místnostech druhých tříd budou připraveny úkoly ze sportovních dovedností.

Základní škola Uhlířské Janovice

První kolo zápisů na ZŠ Uhlířské Janovice je dnes. „Po domluvě je možnost pozdějšího zápisu. Ten se bude konat 13. února. Termín je hodně pozdní, protože tam jsou jarní prázdniny a tento je jeden z těch posledních možných," řekla ředitelka školy Dana Bohatcová. Počet dětí, které škola očekává, je velký. „Čekáme celkem sedmdesát sedm dětí. To číslo je velké, protože hned devět dětí mělo odklad z loňského roku." řekla Bohatcová. Jak by škola řešila třídy ale neví. „Pokud by nám vyšlo ve třídách více jak třicet dětí, třídy rozdělíme raději na menší," dodala. Zápis v Uhlířských Janovicích bude přesně podle metodiky Ministerstva školství, mládeže, tělovýchovy a sportu. Specialitou bude, že zápisu bude přítomen fotograf. „Když budou rodiče chtít fotografii ze zápisu, nebude problém," řekla Bohatcová.

Základní škola Církvice

Ředitelka školy Lenka Kvízová očekává pro letošní zápis kolem dvou desítek dětí. „Jak je u nás již tradicí, zápis bude v den předávání vysvědčení, což je letos 29. ledna od 14 hodin," uvedla. Prozradila také, že zápis mít téma nebude, ale budoucí školáčky přivítají pohádkové bytosti. „Ty si s nimi chvilku pohrají, aby se děti aklimatizovaly. Pak si půjdou popovídat s učitelkami," řekla Kvízová. Zápis dětí a zjištění jejich vědomostí bude v Církvici pomocí dotazníku. „V něm budou geometrické tvary a děti se budou například snažit je věrně napodobit," dodala Kvízová.

Základní škola Zbraslavice

Zbraslavická základní škola přivítá budoucí prvňáčky 28. ledna a zástupkyně ředitelky Martina Kopková předpokládá velký počet dětí. „Máme jich v zápisu třicet tři, což je na naší školu hodně," řekla. Škola si také připravila pro děti malý dárek. „Dostanou při zápisu krásnou kytičku, děvčata s beruškou a kluci se čmeláčkem,které pro ně vyrobily žáci," popsala zástupkyně. Aby zápis neochromil pedagogický sbor, na pomoc povolá škola žáky devátých ročníků. „Ti se převlečou za pohádkové postavy a postupně všechny předškoláky zápisem a školou provedou," dodala Kopková. Ve Zbraslavicích škola vyřešila zápis zajímavým způsobem. „Rodiče jsou pozvaní přímo k dané učitelce na daný čas. Budeme požadovat u zkoušek klasické znalosti. Rozpoznávání barev či geometrických tvarů," prozradila zástupkyně.

Autor: Redakce

16.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Závody hasičů v běhu na rozhlednu Vysoká
46

OBRAZEM: Hasiči soutěžili v běhu na rozhlednu

Slavnostní sklizeň vinice Pod Barborou v Kutné Hoře
42

Vinohrad Pod Barborou vydal plody letošní sezóny

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili!

Kutnohorsko /HLASOVÁNÍ/ - Vážení rodiče, díky vstřícnosti obou porodnic v Čáslavi a v Kolíně vám na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších obyvatel regionu. Každý týden naši fotografové objíždějí spolupracující porodnice a fotí nově narozená miminka.

OBRAZEM: Druhý den parlamentních voleb na Kutnohorsku

Kutnohorsko - Přinášíme vám fotografie z volebních místností na Kutnohorsku i druhý volební den.

Lídr lidovců je v klidu, rodina ale ne

Kutná Hora – Není mnoho lídrů, kteří ještě nemají odvoleno. Jednička středočeské kandidátky KDU-ČSL, sociolog a poslanec Ivan Gabal, ale vše nechává na sobotu, kdy půjde volit s celou rodinou. Pátek strávil v Praze. A Deníku se svěřil, že po měsíci vstávání absentoval, takže volební skládačky vyrazil na Zličín rozdávat jen tým jeho spolupracovníků, který nazývá odvážnými kluky a holkami. I když sám na místě nebyl, ví, co se odehrávalo. „Zvládli rozdat 600 kusů; zájem asi roste a bude slušná účast,“ konstatoval.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení