Index vychází ze statistik dopravních nehod Policie ČR a vyjadřuje úroveň nehodovosti na základě počtu usmrcených a těžce zraněných osob při dopravních nehodách ve vztahu k počtu obyvatel daných měst. Mezi krajskými městy letos vede Plzeň, která loni v pololetí skončila čtvrtá, na opačném konci žebříčku se opět umístil Zlín.

Potřetí v historii indexu dosáhlo na jeho maximální hodnotu více než deset okresních měst. Bez dopravních nehod s vážným nebo smrtelným zraněním se jezdilo v 1. pololetí 2011 v 11 městech, čímž byl vyrovnán druhý nejlepší výsledek z poloviny roku 2009.

Počet vážných dopravních nehod klesá. Policie ČR v prvním pololetí letošního roku šetřila nejméně dopravních nehod od roku 1990.

Při 34 666 nehodách došlo k 1 377 vážným zraněním a 319 osob zemřelo. Tato čísla jsou druhá nejnižší za posledních dvaadvacet let.

ČP Index bezpečnosti vyjadřuje úroveň nehodovosti na základě počtu usmrcených a těžce zraněných osob při nehodách v silničním provozu, a to se zvláštním důrazem na nehody zaviněné nepřiměřenou rychlostí v zastavěné oblasti těchto měst, vztaženém k počtu obyvatel daných měst. ČP Index vychází ze statistik dopravních nehod Policie ČR a je konstruován tak, že vyšší hodnota znamená vyšší bezpečnost, tedy nižší relativní počet usmrcených a těžce zraněných.

V případě, že v některých městech nedošlo během sledovaného období k žádné takovéto události, je těmto městům přidělována maximální hodnota indexu 9999.

Mezi okresními městy jsou nejhorší Domažlice

V kategorii okresních měst byl vyrovnán historicky druhý nejlepší výsledek z poloviny roku 2009.

I nadále tak platí rekord čtrnácti okresních měst bez dopravní nehody s vážným nebo smrtelným zraněním z loňského pololetí. Celkem takto index letos označil těchto 11 měst: Benešov, Rakovník, Rokycany, Tachov, Česká Lípa, Litoměřice, Semily, Svitavy, Blansko, Uherské Hradiště a Znojmo. Zejména Rokycany, Uherské Hradiště, Litoměřice, Česká Lípa a Znojmo patří k městům, která si nejvíce polepšila. Na druhém konci žebříčku najdeme Frýdek-Místek, Jičín a Domažlice. Právě Domažlice si oproti loňskému pololetí, kdy skončily bez jediné vážné nehody, výrazně pohoršily. Na 11 000 obyvatel v první polovině roku připadla tři těžká zranění, z nichž jedno bylo smrtelné.

1.-11. Benešov

1.-11. Rakovník

1.-11. Rokycany

1.-11. Tachov

12. Most

13. Cheb

14. Karviná

15. Kolín

25. Pelhřimov

26. Trutnov

27. Jablonec nad Nisou

28. Nymburk

46. Kutná Hora

47. Přerov

48. Tábor

49. Mladá Boleslav

53. Strakonice

54. Rychnov n. Kněžnou

55. Ústí nad Orlicí