Ani v Čáslavi ale nelze donekonečna tuny odpadků odkládat. V současné době je skládka projektována do roku 2030. Co s ní ale bude dál nelze v současné chvíli blíže specifikovat. „Skládka ze zákona podléhá následné třicetileté péči a je pod rozhodnutím krajského úřadu,“ uvedla Pavla Ivácková, tisková mluvčí AVE CZ. V jeho pravomoci tak bude, jak bude po následné třicetileté péči se skládkou nakládáno.

Při pohledu na skládku v Čáslavi si ale lze již v současné době pohrát s myšlenkou, k čemu by jí asi tak mohli v Čáslavi lidé v budoucnu využít. Zeptali jsme se lidí z Kutnohorska, a ve fantazii se opravdu meze nekladly. Někteří s údivem podotýkají, že by bylo nejlepší čáslavskou skládku oplotit, aby na ní nikdo nedostal. „Vysoký plot a zákaz vstupu,“ uvedla obyvatelka Kutnohorska.

Další nápady, co vybudovat v budoucnu na čáslavské skládce, byly daleko kreativnější. Věra Lísková se dívá na skládku pokaždé, když přijíždí do města. „V Čáslavi by se dal takový velký kopec využít hned na několik způsobů. Napadá mě například rozhledna,“ uvedla Věra Lísková. Hned vzápětí dodala, že by nebylo špatné na čáslavském kopci udělat například i horolezeckou stěnu. „To ale nevím, jak by bylo technicky možné udělat. Bylo by to asi nebezpečné,“ dodala.

Za to čáslavský starosta Jaromír Strnad má jiný nápad. „Rád lyžuji, a proto bych se přikláněl k vytvoření malého lyžařského areálu,“ uvedl starosta Čáslavi.

Čáslavan Petr Dobřický by byl také pro vybudování lyžařského areálu. „Je to ale technicky nemožné. Teda bylo by to hrozně drahé na provoz, tudíž by se to nevyplatilo,“ podotkl.

I když je bobová dráha nedaleko Čáslavi, a to hned v Kutné Hoře, někteří z Čáslavi by byli pro vybudování velké bobové dráhy. „Určitě by to byl zážitek, bobovat na tak velkém kopci,“ uvedla s úsměvem Alena Králová.

Čáslavská skládka. Infografika

Kliknutím zvětšíte.

Podle Martiny Obolecké by ale bylo nejlepší na tak velkém kopci vybudovat dětské hřiště s hradem. Plán Marcely Vondrové je jasný. „Rozhledna jako je na Kaňku s posezením na kafíčko pro mě a pod ní bobová dráha a dětské hřiště pro dětičky,“ uvádí.

Čáslavanku Marii Dlouhou pro změnu napadlo v budoucnu vybudovat na čáslavské skládce bludiště. „Bylo by vcelku jedno, zda se bude jednat o bludiště běžné, nebo třeba i zrcadlové. Myslím si ale, že by to bylo vcelku navštěvované,“ řekla. Mezi nápady se objevila také čáslavská radnice, lázně s plicním sanatoriem nebo pamětní síň Milana Urbana. Vendy Tylková zase navrhuje skládku zakonzervovat a udělat na místě Čapí hnízdo číslo dvě.

Na skládce je v současné době uskladněno přibližně 1.500.000 metrů krychlových odpadu a provozovatelem je společnost AVE CZ od roku 2000.

Provozovatelem čáslavské skládky se stala v roce 2000 společnost AVE CZ.

Řízená skládka v Čáslavi slouží k odstraňování ostatních i nebezpečných odpadů uložením na skládce. Ta je zabezpečena tak, aby nedocházelo k působení škodlivých vlivů z uložených odpadů na jednotlivé složky životního prostředí.

Součástí skládky je i mobilní solidifikační linka a kogenerační jednotka k využívání skládkového plynu.

Na skládce je v současné chvíli uskladněno přibližně 1.500.000 metrů krychlových odpadu.

Skládka je projektována přibližně do roku 2030.

Nápady čtenářů, co postavit na čáslavské skládce

 • Přes zimu lyžařský svah, v létě sjezdy na kole
 • Bobová dráha
 • Lyžařský areál
 • Čáslavská radnice
 • Lesopark pro cyklo a běh
 • Rozhledna
 • Lanovka
 • Pamětní síň Milana Urbana
 • Ještěd číslo dva
 • Hotel Grand
 • Park
 • Lázně s plicním sanatoriem
 • Dětské hřiště