VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na pódiu jsem byla nervózní, mluvila jsem před plným Španělským sálem

Kutná Hora - V soutěži „Mladí fotografují památky", která pravidelně doprovází soutěž Historické město roku, letos poprvé hlasovala i veřejnost. Toto internetové hlasování vyhrála studentka kvarty z Církevního gymnázia v Kutné Hoře Petra Benková. Soutěž vyhlásili slavnostně minulý týden na Pražském hradě, kam si osobně dojela pro své zasloužené ceny. Jak se cítila při předávání a co pro Petru Benkovou vlastně fotografování znamená?

26.4.2016
SDÍLEJ:

Vítězná fotografie Petry BenkovéFoto: Archiv Petry Benkové

Jak vás napadlo, že se do soutěže přihlásíte?

Soutěže se zúčastnila celá naše třída. Památky jsme byly fotit v rámci výtvarné výchovy s paní učitelkou Marii Slavotínkovou. O výtvarné výchově jsme takovou aktivitu dělali poprvé. Kdybychom se něčeho takového opět mohli zúčastnit, určitě by to bylo fajn.

Umístil se z vaší třídy v této soutěži ještě někdo jiný?

Od nás jsem se umístila pouze já.

Posílala jste do soutěže pouze jednu fotografii?

Daly se poslat celkem tři fotografie. Já jsem poslala jednu fotografii chrámu svaté Barbory, druhou fotografii jezuitské koleje a třetí sedlecké katedrály, se kterou jsem vyhrála internetové hlasování.

Kdy jste se dozvěděla, že jste zvítězila?

Dozvěděla jsem se to přibližně před třemi týdny, kdy mi ze soutěže napsali e-mail. Když jsem si přečetla, že jsem zvítězila, zavolala jsem na taťku: „Taťko, asi jsme vyhráli!". Měla jsem hroznou radost a můj táta také. S ním jsem to potom všechno zařizovala.

Celkem jste získala 221 hlasů. Podílela se na tom vaše rodina a přátelé?

Z mé rodiny pro mě hlasovali všichni. Poté to rodiče řekli v práci, kde hlasovali jejich kolegové. Tolik hlasů to však od nich celkově být nemohlo. Přes jednu e-mailovou schránku bylo možné poslat tři hlasy, ale jen jeden hlas na jednu fotografii.

Kdy jste vítězný snímek fotila? Má pro vás katedrála nějaký zvláštní význam?

Když jsme fotografovali o hodně výtvarné výchovy, moc nám nepřálo počasí, bylo zataženo a pršelo. Poté jsem ale šla o víkendu se sestrou nakoupit a šly jsme zpět právě kolem katedrály v Sedlci. Zrovna svítilo krásně sluníčko a byla hezky nasvícená, tak jsem ji vyfotila. Žádný zvláštní význam pro mě katedrála v Sedlci nemá, líbí se mi všechny zdejší památky.

Co říkali na vaši výhru spolužáci a rodina?

Rodina byla hodně šťastná a hlavně překvapená. Spolužáci to vědí pouze někteří, nijak hromadně jsem jim to neříkala. Moje třídní učitelka to ví díky tomu, že jsem jí dávala omluvenku, když jsem jela na slavnostní předání.

Co jste obdržela za vítězství?

Na slavnostním předání jsem dostala zarámovanou fotografii, se kterou jsem vyhrála. Byla ve formátu A4, dále ještě dvě knihy. Jedna z nich byla o fotografování, jak fotit, aby to vypadalo co nejlépe a další reklamní věci.

Kdo s vámi jel na tuto významnou událost?

Na Pražský hrad mě doprovázeli moji rodiče společně se sestrou.

Zaujala vás fotografie, která vyhrála celkovou soutěž?

Ano, zaujala mě fotografie kluka, který celou soutěž vyhrál. Líbilo se mi, jak byl v popředí dům a v pozadí památka. Konkrétně se jednalo o snímek s názvem „Kouzelné ulice kolem radnice v Táboře".

Petra Benková

Jak probíhalo předávání?

Při předání jsem šla na pódium, kde mi dali dárky společně s moji zarámovanou fotografií, poté jsem ještě na pódiu odpovídala na otázky, jako například, proč jsem vyfotografovala právě tuto památku, kdy jsem ji fotila a tak podobně.

Pociťovala jste na pódiu nervozitu?

Na pódiu jsem celkem nervózní byla, protože jsem mluvila před plným sálem. Celkem bylo ve Španělském sále přibližně 700 lidí. Všechno jsem naštěstí zvládla. Mamka říkala, že téměř brečela, když jsem byla na pódiu, byl to pro ni velice dojemný okamžik.

Prohlížela jste si již tu knihu o fotografování, kterou jste dostala?

Ano, listovala jsem tou knihou, ale zatím jenom zběžně. Kniha určitě bude užitečná, protože obsahuje podstatné věci o focení, které jsem třeba ještě ani nevěděla. Například, jak na fotoaparátu nastavit, aby tam bylo správné světlo a fotografie nebyla ani moc tmavá, ani moc světlá.

Fotografuje někdo z vaší rodiny?

Máme fotoaparát, už trochu starší. S tím fotíme především tehdy, když se vydáme na nějaký výlet. To fotí hlavně táta. Každé léto jezdíme do Krkonoš. Tam si vždy uděláme nějaký výlet a jsou tam vhodné příležitosti na focení.

Čím fotíte nejčastěji?

Nyní fotím nejčastěji na můj telefon, protože má dobré rozlišení.

Jaký máte fotoaparát?

Máme doma starší kompaktní Nikon, takový menší, ale výherní fotku jsem fotila mým telefonem, který má v sobě dobrý fotoaparát s kvalitním rozlišením. Dříve jsme měli doma i takové ty kapesní fotoaparáty.

Fotografujete často? Co pro vás fotografování znamená?

Nefotím tolik, protože na to není moc času, ale fotím především tehdy, když mě něco zaujme. Nejčastěji fotím krajinu. Když se stmívá, někde je větev a za tím slunce, to se mi moc líbí. Jsem přímo z Kutné Hory a tady fotím nejvíce.

Učil vás někdo fotit nebo jste samouk?

Táta mi vysvětlil, jak fotit, vysvětlil mi základní pojmy a poté už jsem si s tím fotoaparátem sama hrála a zkoušela.

Jaké byste jednou ráda vykonávala povolání? Chtěla byste být fotografkou?

Chtěla bych, aby bylo fotografování mým koníčkem, ale vyloženě fotografkou bych být nechtěla. Zatím si nejsem jistá, čím bych jednou chtěla být.

Máte do budoucna nějaký cíl, co byste ráda nafotila?

Příští rok se třídou pojedeme do Londýna, tam bych si chtěla nafotit památky. Například se těším na Big Ben, Londýnské oko či Buckinghamský palác.

Podporuje vás ve focení rodina?

Určitě ano, dělám jim tím radost.

Věnujete se tomu jak často? Jak často se věnujete fotografování?

Je to různé, podle nálady. Někdy déle nefotím a poté opět častěji za sebou.

Jaký předmět vás nejvíce a nejméně ve škole baví?

Ve škole mě asi nejvíce baví právě výtvarná výchova. Již od malička jsem já i má sestra kreslily a v první třídě nás máma přihlásila do výtvarné třídy do ZUŠ v Kutné Hoře. Tam jsem až do minulého roku chodila jednou týdně na kroužek. Nejméně mě momentálně baví asi tělesná výchova. Hrajeme basket, volejbal a děláme kotrmelce, raději bych cvičila něco jiného.

Co ještě ráda děláte ve svém volném čase?

Dvakrát týdně tančím tady na „průmyslovce" Street dance ve studiu FitArt.

Autor: Diana Kovandová

26.4.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Závody hasičů v běhu na rozhlednu Vysoká
46

OBRAZEM: Hasiči soutěžili v běhu na rozhlednu

Slavnostní sklizeň vinice Pod Barborou v Kutné Hoře
42

Vinohrad Pod Barborou vydal plody letošní sezóny

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili!

Kutnohorsko /HLASOVÁNÍ/ - Vážení rodiče, díky vstřícnosti obou porodnic v Čáslavi a v Kolíně vám na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších obyvatel regionu. Každý týden naši fotografové objíždějí spolupracující porodnice a fotí nově narozená miminka.

OBRAZEM: Druhý den parlamentních voleb na Kutnohorsku

Kutnohorsko - Přinášíme vám fotografie z volebních místností na Kutnohorsku i druhý volební den.

Lídr lidovců je v klidu, rodina ale ne

Kutná Hora – Není mnoho lídrů, kteří ještě nemají odvoleno. Jednička středočeské kandidátky KDU-ČSL, sociolog a poslanec Ivan Gabal, ale vše nechává na sobotu, kdy půjde volit s celou rodinou. Pátek strávil v Praze. A Deníku se svěřil, že po měsíci vstávání absentoval, takže volební skládačky vyrazil na Zličín rozdávat jen tým jeho spolupracovníků, který nazývá odvážnými kluky a holkami. I když sám na místě nebyl, ví, co se odehrávalo. „Zvládli rozdat 600 kusů; zájem asi roste a bude slušná účast,“ konstatoval.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení