„Tento týden je zrovna kurz pro pokročilé. Máme tu obvykle kapacitu pro dvanáct dětí, kdy je jízda na koni jejich hlavní náplní," uvedla ředitelka občanského sdružení Dítě a kůň Ivana Hudcová.

Děti jsou ubytovány ve stanech na louce, pět minut od statku. Na letní tábor s koňmi se děti těšily celý školní rok. Terezka prozradila, že dokonce odpočítávala dny a týdny do začátku prázdnin: „Jízda na koni mě opravdu baví a nikam jinam už bych na tábor nejspíš nejela," řekla.

Pestrý program

Říká se, že pohled na svět je nejkrásnější z koňského hřbetu. Na tom se shodují všechny děti, které zahájily prázdniny kurzem pro pokročilé. Zuzka by si tábor nejraději prodloužila. „Kromě jízd a péče o koně hrají děti celotáborové hry a různé soutěže. Děláme táboráky i výtvarné kurzy. Celodenní program pro děti je opravdu pestrý," uvedla Ivana Hudcová.

Kromě koní dělají dětem na statku společnost také další hospodářská zvířata. O ty se táborníci rovněž starají. „Děti mají možnost po domluvě si s sebou vzít i vlastní domácí zvířata jako je morče, pes, nebo křeček," podotkla ředitelka sdružení a dodala, že v kurzech pro pokročilé si děti často vozí i vlastní koně.

Doprovod dětem na koních dělají zkušení zaměstnanci a také dobrovolníci a brigádníci, kteří na statek pravidelně docházejí. „Ti se jim aktivně věnují, popřípadě poradí, nebo řeknou něco k teorii, jak se o ta zvířata mají starat a jak často," upřesnila Ivana Hudcová. Na koních mladí jezdci se svými lektory vyjíždějí do okolních obcí po lesních cestách. „Děti se na cestě střídají," podotkla Ivana Hudcová. Často jejich kroky směřují k Vysoké a na Stříbrnou stezku.

Společný táborák

Po náročném dni se děti mohou těšit na večerní zábavu. Po večeři si s vedoucími tábora zapálí oheň a společně zpívají písničky, opékají vuřty nebo hrají na schovávanou. „Některé děti k nám jezdí pravidelně každý rok," dodala na závěr s úsměvem Ivana Hudcová.