Vloni se uskutečnily v České ulici potřebné práce na vodovodu, kanalizaci a plynovodu. Letos by mělo dojít k dokončení všech povrchových prací.

Ještě v tomto roce se tak ulice patrně dočká nových chodníků a povrchu vozovky. „Povrch bude ze žulové dlažby. Na silnici budou použity kostky o délce hrany deset centimetrů, na chodníky pak kostky o délce hrany šest centimetrů,“ upřesnil Jiří Janál.

Podmínkou odboru památkové péče totiž bylo, že bude ulice celá vydlážděna, včetně chodníků.

S rekonstrukcí v ulici Česká, která potrvá přibližně tři měsíce, budou spojena i dopravní omezení.

„Ulice bude po dobu stavby uzavřena. Zásobování a přístup obyvatel budou ale umožněny,“ doplnil.

I tak se ale opravy ulice dotknou lidí, kteří v této ulici podnikají. „Je to pro nás komplikace. Ušlý zisk nám nikdo nevrátí, stejně jako když třeba vypnou elektřinu,“ řekla majitelka restaurace, která se nachází v České ulici. Ta zajišťuje i catering. „Nevíme, jak to budeme dělat,“ dodal majitel.

Podobně je na tom i prodejna v této ulici. „Musíme to vydržet, protože udělat se to musí. Poté to bude alespoň hezké,“ uvedla její majitelka. Podle ní byly loňské práce horší, než budou ty letošní. „Vloni byl hrozný prach,“ dodala.

Kameny zmizelých
Při opravě České ulice najde své místo v chodníku před domem číslo popisné 240 také pětice Stolpersteine, takzvaných Kamenů zmizelých, se jmény rodin Pickových a Schwarzkopfových. Ty nebyly uloženy spolu s dalšími v loňském roce právě z důvodu předpokládané rekonstrukce. „Kameny zmizelých jsou nyní umístěny u nás na úřadě,“ řekl Dobroslav Vepřek z Městského úřadu Kutná Hora.

Nespokojení jsou i lidé, kteří v této ulici nebo poblíž ní bydlí. „Budu muset parkovat až někde u náměstí. Nedej bože, když povezu domů nákup, včetně balených vod“ řekla Marie Jánská, která zde bydlí již řadu let.

„Doufám, že Město Kutná Hora dodrží termín a hotovo bude opravdu za tři měsíce. Vloni jim to trvalo nakonec déle, než původně slíbili,“ dodala s obavami.

Stejného názoru je i Filip Janeček, který bydlí nedaleko. „Lituji hlavně maminky s malými dětmi, které v této ulici bydlí. Je mi jich líto už teď. Nedokážu si představit, jak se budou i s kočárky dostávat do svých domů a bytů,“ řekl Janeček.

Ten by rád, aby byla nová dlažba udělaná co nejkvalitněji. „Doufám, že se nám nezačne za pár let propadat pod nohama,“ dodal.

Opravená ulice ulehčí život například Jarmile Kocourkové, která tam často projíždí. „Aktuální stav silnice i chodníků je hrozný. V silnici jsou hrozné díry. Už aby to bylo upravené,“ řekla Kocourková.