Právě tento čas je tím příhodným okamžikem, kdy na řadu přichází různé druhy prací, které s návštěvnickým provozem dost dobře skloubit nejdou. Současně vrcholí také přípravy na advent, během něhož se některé hrady a zámky naposledy v kalendářním roce otevřou.

Nejinak je tomu také na zámku ve Žlebech. „Za několik dní začneme pracovat na výzdobě zámku, což je velmi náročné, protože musí být připravena tematicky. Průvodci na ni mnohdy odkazují ve svém výkladu. Libreto prohlídky se navíc každý rok připravujeme nově,“ popsala zástupkyně kastelána Markéta Surovcová. Při plánování výzdoby se snaží také o to, aby odtud návštěvníci odcházeli s inspirací pro vlastní vánoční dekorace.

V zimním období se zběžně připravují už i na velikonoční prohlídky s jarmarkem. „Částečně se připravují akce na rok 2020, protože pokud chceme zamluvit kvalitní umělce pro doprovodný program, musíme plánovat s předstihem,“ doplnila zástupkyně.

Reinstalace interiérů

V pauze mezi Vánoci a Velikonoci přichází na řadu i přeměny interiérů a novinky na návštěvnických trasách. „Průběžně zjišťujeme informace o tom, jak zámek vypadal na konci 19. století a tyto nové poznatky využíváme při reinstalaci interiérů,“ poznamenala Surovcová a zároveň nastínila, na něž se návštěvníci mohou v příští sezoně těšit.

„Čeká nás větší rehabilitace západního křídla zámku, věže a dolní budovy s divadlem. Návštěvníci se mohou těšit, že se dozví více o životě na středověkém hradě, ukážeme archeologické sbírky Auerspergů, zpřístupníme salóny v severním křídle zámku a věnovat se nově budeme na trase i velmi vzácným speciálním karuselovým kostýmům,“ vyjmenovala.

V době, kdy nejsou přítomni návštěvníci, je správný čas i na opravy. Jinak tomu není ani ve Žlebech. Věžičky na střeše dolního zámku dostanou novou břidlicovou střechu, zároveň probíhá modernizace a revize elektroinstalace. „Už jsme stihli opravit i bránu na předzámčí,“ dodala Surovcová.