Kampaň vznikla v devadesátých letech v západní Evropě a stala se jednou z nejvýznamnějších symbolických akcí vyjadřujících podporu ochrany lidských práv nejen Tibeťanů, ale i obyvatel Číny a dalších zemí. Akce probíhá v den výroční povstání Tibeťanů proti čínské okupaci. Při povstání v roce 1959 zemřelo více než 80 000 Tibeťanů, statisíce jich zemřelo v dalších letech ve vězeních a pracovních táborech.
Cílem kampaně je poukázat na porušování lidských práv v Tibetu, Číně a dalších zemích. Česká republika se ke kampani připojuje od roku 1996, kdy tibetskou vlajku vyvěsila první čtyři česká města. V loňském roce se k akci připojilo 844 obcí, měst, městských částí a krajů.
V loňském a letošním roce je nutné tuto celosvětovou kampaň chápat v širších souvislostech. V době globální pandemie se ozývají hlasy, že je nutné starat se o sebe, o své zájmy, o svůj byznys. Proti tomu stojí názory, podle kterých je naopak pandemie příležitost k jakémusi „restartu“, který podtrhne význam solidarity, vzájemné pomoci, uvědomění si nedělitelnosti lidských práv. Čáslav a stovky dalších českých a evropských měst si zvolily druhou možnost.