„Měli jsme na stole návrh na pokračování v akci. Nakonec se ale rozjela debata, a tak jsme nechali o zapojení do kampaně hlasovat. Nechali jsme na radních, ať hlasují podle svého nejlepšího svědomí a vůle," řekl místostarosta Kutné Hory Josef Viktora.

Výsledek hlasování byl překvapující. Tři radní z devíti původně hlasovali pro to zapojit se do kampaně. Jeden byl proti a zbytek se hlasování zdržel. Návrh na připojení se ke kampani tak nebyl schválen. Následovalo hlasování o nezapojení se. V něm hlasovali dva pro, jeden proti, dva nehlasovali vůbec a čtyři se hlasování zdrželi. Návrh tak rovněž nebyl schválen. Následovalo hlasování o zrušení usnesení z roku 2006, kterým tehdejší radnice souhlasila s pravidelným každoročním vyvěšením tibetské vlajky 10. března. Toto usnesení již schválilo 8 radních a 1 se zdržel.

Kutná Hora se tak pod dlouhé době do Vlajky pro Tibet nepřidá. Josef Viktora, který byl sám při hlasování pro to v kampani zůstat, řekl, že je to škoda. „Letos je šestapadesáté výročí obsazení Tibetu. Navíc zde již kampaň měla svou tradici," připomněl. Nicméně výsledek ovlivnit nemůže.

Důvodem k rozhodnutí radních je prý obava, že by připojení města mohlo ohrozit navázání styků s potenciálními čínskými investory.

Kutná Hora Město začalo již v minulých letech navazovat vztahy s Čínou a letos v tomto pokračuje. Ve druhé polovině ledna přijalo kutnohorské vedení delegaci z distriktu Keqiao z pětimiliónového čínského města Shaoxin. Hosté se zde zajímali o možnosti investic v oblasti textilní výroby, která tvoří podstatnou část příjmů distriktu Keqiao a také o možnosti spolupráce v oblasti cestovního ruchu.

 S Čínou, konkrétně s městem Jinan, již několik let spolupracuje i kutnohorské Gymnázium Jiřího Ortena. Studenti v rámci této spolupráce navštěvují asijskou velmoc, kde jsou ubytováni v rodinách a seznamují se s krásami a kulturou exotické země i jejích obyvatel.