„Dnes jsme se tu sešli, jelikož máme výročí vzniku našeho kostela, tedy 660 let od jeho založení. Oslavy jsme spojili s naší krchlebskou drakiádou. V deset hodin vše začalo mší a poté se od dvou hodin již soutěžilo s draky. Poté bude následovat zábava s kapelou," zval všechny v rámci sobotního programu místostarosta Krchleb Josef Bruthans.
Zatímco dospělí se vraceli do dětských let a pokoušeli se pomáhat s draky svým dětem. Ty, které zrovna nesoutěžily, si nechávaly pomalovat tváře různými vzory, zastupujícími existují i neexistující floru či oblíbené postavy a nebo vzory.

Hlavně se motivovat a učit aktivitě

Sobotní den však nebyl jenom o zábavě, jedním z důvodů konání soutěží byla motivace k větší aktivitě dětí.
„Je to hlavně pro děti, chtěli bychom je co nejvíce motivovat, zvláště ty, co něco vyrobily, máme pro ně připravené soutěže. Pro nejlepší létající drak, nekrásnější koupený a vyrobený drak. Však disciplína nejkrásnější vyrobený drak je dotována dvaceti cenami, kdežto koupený drak jenom pěti. To by mělo co nejvíce dětí motivovat k tomu, ať přijdou a něco pro to udělají," komentuje situaci Bruthans.
Součástí celodenního dění byla také soutěž o nejchutnější posvícenský koláč.
Nejvíce užaslé a spokojené byly děti. „Docela to jde. Tedy za tím to moc nelétá, ale není to špatné. Jsem tu asi patnáct minut, ale jinak jsem pouštěl draka už častokrát. Naučil mě to táta, nejtěžší je dostat draka do vzduchu, pak už to s ním jde. Jen kdyby dnes trošku více foukalo," s nadějí v hlase říkal Josef Koudelka.
S ním souhlasila i Kamila Krupičková: „Ty draci jsou skvělí a jejich pouštění taky. Dělám to teprve podruhé, není to ani moc těžké, tedy když fouká vítr, ale mamka mě všechno naučila, takže mi to jde."

Jak to tady dopadlo

Kategorii o nejkrásnějšího vyrobeného draka vyhrála Kamilka Krupičková, za ní byli Kačenka Kunášková a Vítek Vondra. Cenu za nejkrásnějšího zakoupeného draka převzala Dorotka Kutilová, na druhém místě se umístila Katka Peková a třetí Beata Tykalová. Nejchutnější posvícenský koláč přinesla Anna Růžičková, v těsné závěsu skončili Marie Deverová a Filip Kutil.