„Od vzniku nadace v roce 2011 Dobří andělé pomohli už 7000 rodinám, 49 pochází z Kutnohorska,“ vysvětlila ředitelka nadace Šárka Procházková. Veškeré příspěvky dárců nadace odevzdává do posledního haléře rodinám.

Zprostředkování nového pohledu na svět

Pětiletý Dominik z Čáslavi se od narození potýká s atrofií mozečku. Tato část mozku se podílí zejména na koordinaci pohybů, udržování rovnováhy, ale i svalového napětí. Jeho poškození tedy výrazně ovlivní zejména motoriku. Dominik zvládá krátkou chůzi v chodítku a musí nosit ortézy. Potřebuje pomoc ve většině běžných denních činností.

„Každý rok jezdíme na měsíc do lázní, navštěvujeme logopedii, rehabilitace a hippoterapii, což je také rehabilitace, ale s koňmi. Dominika sleduje pravidelně neuroložka, kardiolog, ortoped a fyzioterapeut. Jeho onemocnění je na celý život. Čekají jej neustálé rehabilitace a v budoucnu možná i několik operací. Uvidíme dle zvážení lékařů a jeho dalšího vývoje,“ vypráví jeho maminka Barbora, která se kromě Dominika stará ještě o jeho staršího bratra, osmiletého Martina.

Letos rodině začali pomáhat Dobří andělé. „Naše situace se tím velmi usnadnila,“ přiznala paní Barbora. „Jsem vděčná lidem za jejich ochotu pomáhat vážně nemocným dětem a jejich rodinám. Pro mě osobně zjištění vážného neurologického handicapu Dominika, znamenalo šok a pak vyrovnání se s tím, co mě a syna čeká. Dominik se nemůže postavit na nohy, rozběhnout se a zkoumat svět. Je na mně závislý. Jeho bratr si musel zvyknout, že je bráška nemocný a pomáhat mu. Dominika musím stále hlídat, aby nespadl a nezranil se,“ dodala.

Z příspěvků od Dobrých andělů rodina nyní šetří na speciální rotoped, který si v lázních Dominik oblíbil. Pomůže mu posílit svalstvo nohou. V minulosti již paní Barbora pořídila synovi speciální tříkolku: „Díky Dobrým andělům jsem synovi umožnila nový pohled na svět. Nemusí teď stále jen lézt po čtyřech nebo sedět v kočáře. Domča na ní strašně rád šlape a užívá si pobyt venku, kde se může aspoň takto pohybovat sám a navíc posilovat svaly a koordinovat rovnováhu. Je jištěn před pádem, já mám radost a menší strach o jeho zdraví.“

Každý měsíc dalších 100 rodin
Nadace Dobrý anděl přijme průměrně 107 nových rodin měsíčně. Rodinám pomoc Dobrých andělů doporučují lékaři, sociální pracovníci, ale i lidé z jejich okolí. Hlavní podmínkou pro přijetí je fakt, že se jedná o rodinu s nezaopatřenými dětmi, v níž se rodič nebo dítě potýká s onkologickým onemocněním, nebo kde dítě trpí jinou vážnou nemocí.

Žádost, kterou rodina vyplňuje, musí vždy potvrdit lékař. Přijetí do systému pomoci, a tedy i odeslání příspěvku, pak trvá pouhých pár dnů. „Snažíme se vše co nejvíce urychlit tak, abychom mohli rodině hned první pracovní den měsíce následujícího po podání žádosti, poslat první příspěvek,“ vysvětlila Šárka Procházková a doplnila: „Čím dříve začneme pomáhat, tím více rodině můžeme v těžké situaci ulehčit.“