Tradiční oslavu spojenou s Mikulášem připravilo například Městské Tylovo divadlo v Kutné Hoře, kde bude nadílka spojena s pohádkou Buchty v pekle. „Je to tradiční mikulášská pohádka s nadílkou, která se tady u nás v Tylově divadle hraje každý rok, je to už tradice," řekla ředitelka divadla Veronika Lebedová. V pohádce se všechny děti dozví, proč se občas říká, že někdo roste pro peklo, že s někým šijí všichni čerti nebo proč bývá peklo na Zemi. Účinkovat budou herci z Ochotnického spolku Tyl a z Tylovy herecké školy. Pohádka začne v sobotu 5. prosince od 15 hodin.

Program na sobotu si připravila letos i Galerie Středočeského kraje GASK v Kutné Hoře. Po celý den bude v prostorách GASK od 10 do 17 hodin probíhat Mikulášský trh, na kterém si lidé budou moct koupit vánoční sortiment a shlédnout předvádění řemesel, včetně malého občerstvení. Také bude po celý den vystupovat Tomáškovo trio, které zahrnuje koledy, adventní a vánoční písničky i slavnostní vytrubování. Přesně od 10.30 do 11.15 hodin se bude konat Mikulášský původ. Poté Mikuláš do 12 hodin obdaruje děti. Průvod Mikuláše s dalšími tradičními postavami projde od Základní školy Žižkov kolem chrámu svaté Barbory až do Jezuitské koleje, kde bude nadílka pro dětské návštěvníky, kteří si přijdou Mikuláše do GASK užít. Program doplní rovněž dvě pohádková loutková představení. Ta se odehrají od 13 do 15.30 hodin. Připraveno je i povídání o adventu a tajemných obchůzkách, které připomene známé i méně známé postavy adventu.

Do Zruče nad Sázavou mikulášská atmosféra dorazí 5. prosince. Akce, která se jmenuje Čerti na zámku, bude probíhat v zámeckém příkopu, kde na děti čeká spousta čertovských úkolů, zábavy, písniček a samozřejmě malá nadílka od Mikuláše. Na závěr všechny potěší připravený ohňostroj.

Mikulášské dopoledne dorazí i do Uhlířských Janovic a to v neděli 6. prosince, kde si děti užijí zábavu od 10 do 11.30 hodin.

Menší obce

Mikuláše oslaví v nebližších dnech i menší obce. Někteří budou zpívat a tancovat, jiní hrát divadlo.

Ve Vrdech se mohou hodné děti těšit na Mikulášskou besídku s nadílkou, která se koná tuto neděli 6. prosince od 14 hodin. V Tupadlech se bude konat také v neděli 6. prosince od 9 hodin, pro změnu Čertovská jízda, kterou zastoupí členové zastupitelstva obce.

Ve Starkoči se program bude mírně lišit. Počkali zde totiž s rozsvícením vánočního stromu a v sobotu 5. prosince v 17 hodin tuto slavnost s Mikulášem spojí. Nadílka proběhne v místní sokolovně a její součástí bude diskotéka a hry pro děti.

Ani obec Chotusice nezahálí. Mikuláš sem dorazí už dnes od 16 hodin. Slavnost proběhne v budově základní školy, kde bude připravena Andělská tančírna, která je spojena s Mikulášskou nadílkou. V Žehušicích si pro změnu děti na Mikuláše a čerta počkají až na příští víkend. Tam proběhne Mikulášská nadílka v neděli 13. prosince od 15 hodin v tělocvičně Základní školy J. V. Sticha Punta Žehušice. Pro děti bude připraveno odpoledne plné písniček a tancování. Mikulášskou besídku připravili i v obci Horky, která proběhne v „Horecké hospůdce". Na všechny děti čeká bohatý program, občerstvení i mikulášská nadílka.

I do suchdolské sokolovny dorazí Mikuláš, čert i anděl a to v neděli 6. prosince od 14 hodin. Čertovské hrátky čekají rovněž na děti v Bohdanči. Zde je zábavné odpoledne v maskách naplánováno na 5. prosince od 13 hodin. Do místní sokolovny se mohou dostavit malí čertíci, ďáblíci, rarášci, pekelníci i větší čerti.