VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nadšený prvovolič se netají přáním změnit ústavu

Svatý Mikuláš /ROZHOVOR/ - Osmnáct let a osmnáct dnů. Tolik přesně bylo Janu Cafourkovi ze Svatého Mikuláše, když poprvé využil hlasovacího práva a zúčastnil se letošních komunálních a senátních voleb na Kutnohorsku.

24.10.2010 10
SDÍLEJ:

Jan Cafourek (vpravo) ze Svatého Mikuláše se rád setkává s politiky. Například v Praze debatoval se zastupitelem městské části Žižkov Matějem Stropnickým ze Strany zelených.Foto: archiv Jana Cafourka

Je pro vás osmnáctka šťastné číslo?
Doufám, že ano. Otevírá práva, ale i povinnosti. Kromě zmiňovaného práva volit se můžu také oženit nebo být naopak trestně stíhán. Ale k těm věcem, které hodně prakticky pociťuji: můžu si podepisovat omluvenky do školy nebo chodit na třídní schůzky, ale také podepisovat smlouvy.

S jakými pocity budete vzpomínat na vaše první volby?
S pocity touhy po změně.

Co chcete, aby se změnilo?
Chci, aby politici změnili přístup ke své práci. Aby chodili na schůze, tedy do práce, aby byli k dispozici v kancelářích občanům atd. Chci, aby se změnila Ústava ČR. Chtěl bych přímou volbu prezidenta a také zrušení poslanecké imunity.

Klepaly se vám ve volební místnosti ruce? Nebál jste se, že něco spletete?
Ano, klepaly se mi ruce. Vždy, když se děje něco významného, tak se mi klepou. Snažil jsem si vše předem nastudovat a i ve volební místnosti v klidu dbát na to, abych vše udělal tak, jak mám. A podařilo se to.

Připravoval jste se na volby nějak speciálně?
Nepřipravoval. V sobotu ráno jsem sedl na kolo a jel jsem volit.

Často jste byl vidět na předvolebních kampaních. To se u tak mladého člověka jen tak nevidí. Co vás k tomu přimělo?
Když se nějak rozhoduji, tak si chci k tomuto rozhodování nashromáždit co nejvíce materiálů a poznatků, aby mohlo být moje rozhodnutí kvalitní, a abych se sám sobě mohl podívat do očí. Proto jsem se osobně seznamoval s kandidáty do senátu i zastupitelstva.

Zúčastnil jste se i besedy s kandidáty na starostu Kutné Hory. Je vidět, že vám osud okresního města není lhostejný…
Máte pravdu, že mi osud Kutné Hory není lhostejný. Když pominu fakt, že začínám pracovat jako redaktor v regionální internetové televizi, která tuto besedu pořádala, tak budu co nevidět oficiálně občanem Kutné Hory a chci se zajímat o to, kdo město vede a povede.

Byl jste veřejným kritikem starosty Svatého Mikuláše Miroslava Pavlíka, který už nekandidoval. Nebude vám přesto v obecním zastupitelstvu chybět?
Chybět mi nebude. Doufám, že noví lidé v zastupitelstvu pohnou s problémy, které jsem kritizoval (vodovod, kanalizace), a mimo to také funkční webové stránky obce a větší kulturní život v obci a zlepšení spolupráce s vedením zámku Kačina.

Kdo by ho měl podle vás nahradit a proč?
Nezlobte se, nebudu konkrétní, ale měl by to být určitě člověk, který pohne s výše zmiňovanými problémy a bude komunikativní směrem k občanům i médiím.

Co vám ve Svatém Mikuláši chybí nejvíce a naopak za co byste vedení obce pochválil?
Jak již jsem zmínil, tak hlavně chybějící vodovod a kanalizace. K té pochvale mě nic nenapadá.

Hodně jste sledoval i volební kampaň kandidátů do senátu. Co jste zjistil a kdo byl vaším favoritem?
Ano, sledoval. Zjistil jsem, že si může klidně a bez ostychu pražská rodačka a obyvatelka, manželka expremiéra, paní Lucie Talmanová kandidovat za Kutnohorsko a celý obvod 40. Když se ohlédneme, tak v minulosti byl tento problém i u pana Bedřicha Moldana, který je Pražák a byl zvolen za Kutnohorsko v minulém volebním období a teď to chtěl zkusit v rodné Praze. Dostal se do druhého kola, ale nevyšlo mu to. Jednou jsem se ho snažil zastihnout v senátorské kanceláři a nebyl tam. Podotýkám, že otevírací doba je jen jednou týdně. Myslím si, že by se tyto problémy měly řešit zákonem. Moji přízeň mají všichni lidé, kteří chtějí pro náš okres něco udělat.

Jak hodnotíte nového senátora a s čím by měl Kutnohorsku hlavně pomoci?
Nový senátor Jaromír Strnad mi přišel sympatický. Osobně jsem se s ním viděl a působil na mě pracovitě. Ale změnil jsem názor, když jsem mluvil s pastorem sboru Apoštolské církve v Čáslavi Miroslavem Klimentem. Od něj jsem se dozvěděl, že pan Strnad bránil na náměstí Apoštolské církvi v evangelizaci, tedy sdělování evangelia lidem na náměstí. Případem se budu i nadále zabývat a svá zjištění publikovat. Jinak by měl nový senátor pomoci hlavně s vysokou mírou nezaměstnanosti a také dopravní obslužností Kutné Hory, přilehlých obcí a také Prahy. Například rychlíky na trati Praha - Kutná Hora jsou přeplněné a není si kam sednout. Doufám také, že nebude stranit Čáslavi, ke které má blízko.

Má podle vašeho mínění senát smysl?
Senát je přezdíván jako pojistka. Stará se o to, aby poslanecké sněmovně všechno neprošlo. Mrzí mě, že když se řekne v USA senátor, tak to má jiný význam než v ČR. Chtělo by to změnit.

Vaše nadšení z vašich prvních voleb je zřetelné, proto si na závěr dovolím tvrdit, že příští volby určitě nevynecháte, že?
Samozřejmě.

A ještě úplně poslední otázka. Jak vnímají právo volit vaši vrstevníci?
Moji vrstevníci se dělí na dvě skupiny. Lidé z první skupiny vůbec volit nejdou. Druhá skupina lidí vnímá právo volit jako způsob, kterým se dá zapojit do demokracie. Vzhledem k tomu, že máme zastupitelskou demokracii, volbou si vybíráme svého zástupce, se kterým se názorově shodujeme a očekáváme od něj, že bude naše názory a práva zastávat "výš".

Jan Cafourek
Věk: 18
Stav: svobodný
Bydliště: Svatý Mikuláš
Vzdělání, škola: Střední odborné učiliště technické Přelouč
Koníčky: cestování vlakem, studování tarifů ČD a zákonů, boj s byrokracií, jízda na kole
Oblíbené jídlo: smažený hermelín
Oblíbené pití: Kofola
Oblíbená hudba: AP Zoidyk a Problém

Autor: Luboš Hájek

24.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:
Závody hasičů v běhu na rozhlednu Vysoká
46

OBRAZEM: Hasiči soutěžili v běhu na rozhlednu

Slavnostní sklizeň vinice Pod Barborou v Kutné Hoře
42

Vinohrad Pod Barborou vydal plody letošní sezóny

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili!

Kutnohorsko /HLASOVÁNÍ/ - Vážení rodiče, díky vstřícnosti obou porodnic v Čáslavi a v Kolíně vám na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších obyvatel regionu. Každý týden naši fotografové objíždějí spolupracující porodnice a fotí nově narozená miminka.

OBRAZEM: Druhý den parlamentních voleb na Kutnohorsku

Kutnohorsko - Přinášíme vám fotografie z volebních místností na Kutnohorsku i druhý volební den.

Lídr lidovců je v klidu, rodina ale ne

Kutná Hora – Není mnoho lídrů, kteří ještě nemají odvoleno. Jednička středočeské kandidátky KDU-ČSL, sociolog a poslanec Ivan Gabal, ale vše nechává na sobotu, kdy půjde volit s celou rodinou. Pátek strávil v Praze. A Deníku se svěřil, že po měsíci vstávání absentoval, takže volební skládačky vyrazil na Zličín rozdávat jen tým jeho spolupracovníků, který nazývá odvážnými kluky a holkami. I když sám na místě nebyl, ví, co se odehrávalo. „Zvládli rozdat 600 kusů; zájem asi roste a bude slušná účast,“ konstatoval.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení