Turínské plátno je relikvie, o níž se zejména v katolické církvi traduje, že je látkou, do níž bylo krátce po ukřižování zahaleno tělo Ježíše Krista. Podle biblického podání nechal Ježíšovo tělo sejmout z kříže, zabalit do rubáše a uložit do hrobu bohatý člen židovské velerady a tajný Ježíšův učedník Josef z Arimatie.

Zdroj: Youtube

Na plátně je otisk mužské postavy, který připomíná fotografický negativ. Po Ježíšově smrti plátno doputovalo přes tureckou Edessu, Konstantinopol a Francii do Itálie. V současnosti se nachází v Katedrále sv. Jana Křtitele v Turíně. Církev povolila vědecké zkoumání relikvie, aby se potvrdila, nebo vyvrátila jeho pravost.

A teď vážně. Přestože na sociálních sítích „čáslavský facies“ vzbudil vlnu zájmu, jedná se o náhodu. Náhoda už ale rozhodně není poctivá práce čáslavských Zálesáků pod vedením Jana Hlavína. Náročný úklid čáslavského Podměstského rybníku při jeho výlovu patří mezi jejich pravidelné činnosti.

Do jejich altruistických aktivit se ale může zapojit každý z nás. Čáslavský Zálesák se totiž tradičně připojil k celostátní akci „Uklidíme Česko“. Sraz je v sobotu 27. března v Břízkách ZDE, úklid bude probíhat od 9 do 12 hodin.