Turínské plátno je relikvie, o níž se zejména v katolické církvi traduje, že je látkou, do níž bylo krátce po ukřižování zahaleno tělo Ježíše Krista. Podle biblického podání nechal Ježíšovo tělo sejmout z kříže, zabalit do rubáše a uložit do hrobu bohatý člen židovské velerady a tajný Ježíšův učedník Josef z Arimatie.

Zdroj: Youtube

Na plátně je otisk mužské postavy, který připomíná fotografický negativ. Po Ježíšově smrti plátno doputovalo přes tureckou Edessu, Konstantinopol a Francii do Itálie. V současnosti se nachází v Katedrále sv. Jana Křtitele v Turíně. Církev povolila vědecké zkoumání relikvie, aby se potvrdila, nebo vyvrátila jeho pravost.

Skládka odpadu v Čáslavi.
Foukne vítr a igelity ze skládky jsou všude. Obyvatelé si stěžují na nepořádek

A teď vážně. Přestože na sociálních sítích „čáslavský facies“ vzbudil vlnu zájmu, jedná se o náhodu. Náhoda už ale rozhodně není poctivá práce čáslavských Zálesáků pod vedením Jana Hlavína. Náročný úklid čáslavského Podměstského rybníku při jeho výlovu patří mezi jejich pravidelné činnosti.

Tibetská vlajka na radnici v Čáslavi.
Nad čáslavskou radnicí zavlála tibetská vlajka. Je vyjádřením solidarity

Do jejich altruistických aktivit se ale může zapojit každý z nás. Čáslavský Zálesák se totiž tradičně připojil k celostátní akci „Uklidíme Česko“. Sraz je v sobotu 27. března v Břízkách ZDE, úklid bude probíhat od 9 do 12 hodin.