Městu však chybí dostatek volných bytů, což záměr samosprávy výrazně komplikuje a z pohledu nájemníků protahuje. Obyvatelé domu tak zatím vůbec netuší kdy, ani kam se budou v budoucnu stěhovat. Neblahá situace přitom trvá již léta a město do oprav zanedbaného objektu neinvestuje prakticky žádné prostředky.

Na poslední jednání kutnohorských zastupitelů proto nájemníci předložili, jako jedno z možných řešení, návrh na privatizaci bytů v Uhelné 555 do svého vlastnictví. „Upřednostňujeme privatizaci bytů, ale v případě, že to nebude možné, tak se shodujeme na tom, že přijmeme náhradní byty, ale ty musí být odpovídající tomu, v čem bydlíme,“ uvedla za obyvatele domu Marta Vítová.

Nabídka bytů stále není adekvátní

A právě odpovídající nabídka náhradních bytů bude problém, který musí vedení města řešit. Nabídka několika náhradních bytů, které město má v současnosti k dispozici, se totiž obyvatelům Uhelné 555 nezdála.

Návrh na prodej bytů byl samosprávou nakonec těsným hlasováním odmítnut. „Hned v počátcích privatizace městského majetku bylo všemi zastupitelstvy řečeno, že tento dům zprivatizován být nemůže,“ poznamenal starosta města Ivo Šalátek s tím, že budova stojí z architektonického hlediska na naprosto nevhodném místě. Plánované urbanistické změny v lokalitě by převod do soukromého vlastnictví totiž podle starosty města v podstatě zablokovaly.

Obyvatele domu však urbanismus města nyní netrápí. Chtějí vědět, kde budou v budoucnu bydlet. „Bylo by dobré vědět, kdy se budeme stěhovat a kam se budeme stěhovat. Nejistota neprospívá dobré náladě ani zdraví,“ podotkla za nájemníky Marta Vitová.
Zastupitelé nakonec schválili usnesení, podle kterého město nabídne alespoň projekt, co s danou lokalitou vůbec zamýšlí. V každém případě, ať se architekti rozhodnou pro demolici, nebo přestavbu, však bytový dům města čeká pomalé a podle reakcí nájemníků také nepříjemné odbydlování. Patro po patře, byt po bytu.