Úřad práce v Kutné Hoře v prvním pololetí letošního roku vyšší nabídku práce ze strany zaměstnavatelů nezaznamenal. V této době byla nabídka volných pracovních míst vyrovnaná. „Pohybuje se stabilně kolem 350 hlášených volných pozic,“ uvedl ředitel Úřadu práce v Kutné Hoře Václav Kaše.
„V našem regionu se velice výrazně projevuje sezónnost, což znamená, že počet nezaměstnaných klesá od března, kdy začínají sezónní práce. Přes léto bývá ustálený a od listopadu, kdy práce končí, zase začíná narůstat,“ vysvětlil Václav Kaše.
Sezónnost však není problém, který by trápil pouze Kutnohorsko. Jak řekl referent zaměstnanosti z krajské pobočky Úřadu práce v Příbrami Jaroslav Minařík, k poklesu nezaměstnanosti dochází téměř všude v České republice v jarních a letních měsících, a na podzim a v zimě zase počet lidí bez práce roste.
„Ke konci června byla na Kutnohorsku nezaměstnanost 8,3 procenta a celorepublikový průměr činil 8,1 procenta,“ sdělil Jaroslav Minařík.
Úřad práce v Kutné Hoře však vyvíjí činnost, kterou usiluje o trvalé snížení nezaměstnanosti. Zřizuje místa pro veřejně prospěšné práce, kterých bylo vloni přes dvě stě padesát, podporuje podnikání formou dotací, rekvalifikací a projektů Evropských sociálních fondů.
„Největší zájem je o profese jako jsou řidiči, kuchaři, číšníci, servírky, obchodní zástupci, slévači, svářeči, zedníci, stavební dělníci a samozřejmě v neposlední řadě profese související se zemědělstvím,“ vyjmenoval Václav Kaše.
Do řemesel se mladí lidé příliš nehrnou
„O řemeslné profese není ze strany mladých takový zájem, ale samozřejmě jsou potřebné,“ zmínil Jaroslav Minařík.
Míru nezaměstnanosti by mohli v září zvýšit i letošní absolventi škol, ale to úřady práce neočekávají. Většina studentů totiž hodlá využít současnou velkou nabídku dalšího studia.