Rezervace Stvořidla je téměř pětikilometrový úsek řeky Sázavy mezi Smrčnou u Světlé nad Sázavou a osadou Stvořidla. A právě na okraji Smrčné se nachází lokalita s největším rozšířením náprstníku.

Náprstníků, latinsky Digitalis, je 25 druhů. Patří do čeledi jitrocelovitých, dříve byl zařazen v čeledi krtičníkovitých. Domovinu mají v jižní Evropě a Střední Asii. Jediným naším domácím druhem je náprstník velkokvětý, občas se setkáme s importovaným náprstníkem červeným a žlutým.

Příznivci hry mölkky soupeřili ve Zruči nad Sázavou.
OBRAZEM: Příznivci hry mölkky soupeřili ve Zruči nad Sázavou

Název náprstník je odvozen od tvaru květů, které se podobají náprstku. Jeho latinské znění Digitalis vychází také z této podoby, neboť digitus znamená latinsky prst. Výtažky z listů se používají pro lékařské účely, zejména jako součást přípravků na srdeční onemocnění. Obsahují řadu chemických látek, především glykosidy. Ale pozor, rostlina je prudce jedovatá!

Zdroj: Youtube

Náprstník patří mezi dvouletky, výjimečně trvalky. Zatímco první rok ze semínka vyroste pouze růžice plstnatých listů, druhým rokem teprve kvete. Náprstníky jsou byliny s přímou lodyhou. Listy jsou střídavé, kopinaté, celokrajné nebo na okraji zubaté, přisedlé a krátce řapíkaté. Květy jsou velké, oboupohlavné, dvoustranně souměrné, pětičetné, krátce stopkaté, uspořádané ve vrcholovém jednostranném hroznovitém květenství. Kalich je členěný v kališní cípy. Koruna je zvonkovitá až trubkovitá, s pěticípým lemem. Tyčinky jsou nitkami přirostlé ke koruně. Semeník obsahuje mnoho vajíček a nese dlouhou čnělku zakončenou bliznou. Plodem je tobolka obsahující mnoho drobných semen.

Zdroj: Youtube

Až se pokocháte krásou náprstníků a divokostí přírody, můžete navštívit Sluneční zátoku s památníkem spisovatele Jaroslava Foglara, která se nachází poblíž rezervace. Spisovatel zde tábořil se skauty nejstaršího českého oddílu - Pražské dvojky a právě zde vznikla jeho nejslavnější kniha Hoši od Bobří řeky. A při odjezdu Posázavským pacifikem se můžete těšit na návrat k řece, které trampové od nepaměti říkají Zlatá řeka!