Rezervace Stvořidla je téměř pětikilometrový úsek řeky Sázavy mezi Smrčnou u Světlé nad Sázavou a osadou Stvořidla. A právě na okraji Smrčné se nachází lokalita s největším rozšířením náprstníku.
Náprstníků, latinsky Digitalis, je 25 druhů. Patří do čeledi jitrocelovitých, dříve byl zařazen v čeledi krtičníkovitých. Domovinu mají v jižní Evropě a Střední Asii. Jediným naším domácím druhem je náprstník velkokvětý, občas se setkáme s importovaným náprstníkem červeným a žlutým.
Název náprstník je odvozen od tvaru květů, které se podobají náprstku. Jeho latinské znění Digitalis vychází také z této podoby, neboť digitus znamená latinsky prst. Výtažky z listů se používají pro lékařské účely, zejména jako součást přípravků na srdeční onemocnění. Obsahují řadu chemických látek, především glykosidy. Ale pozor, rostlina je prudce jedovatá!
Náprstník patří mezi dvouletky, výjimečně trvalky. Zatímco první rok ze semínka vyroste pouze růžice plstnatých listů, druhým rokem teprve kvete. Náprstníky jsou byliny s přímou lodyhou. Listy jsou střídavé, kopinaté, celokrajné nebo na okraji zubaté, přisedlé a krátce řapíkaté. Květy jsou velké, oboupohlavné, dvoustranně souměrné, pětičetné, krátce stopkaté, uspořádané ve vrcholovém jednostranném hroznovitém květenství. Kalich je členěný v kališní cípy. Koruna je zvonkovitá až trubkovitá, s pěticípým lemem. Tyčinky jsou nitkami přirostlé ke koruně. Semeník obsahuje mnoho vajíček a nese dlouhou čnělku zakončenou bliznou. Plodem je tobolka obsahující mnoho drobných semen.
Až se pokocháte krásou náprstníků a divokostí přírody, můžete navštívit Sluneční zátoku s památníkem spisovatele Jaroslava Foglara, která se nachází poblíž rezervace. Spisovatel zde tábořil se skauty nejstaršího českého oddílu - Pražské dvojky a právě zde vznikla jeho nejslavnější kniha Hoši od Bobří řeky. A při odjezdu Posázavským pacifikem se můžete těšit na návrat k řece, které trampové od nepaměti říkají Zlatá řeka!