Nejvýznamnější byly pro Město Čáslav dva vzrostlé smrky, které zdobily park u sochy Jana Žižky z Trocnova na stejnojmenném náměstí. Menší z nich padl kvůli silnému větru již v neděli. Druhý smrk zdobil mnoho let v době Vánoc čáslavské náměstí jako vánoční strom. I ten bylo ale nezbytné z bezpečnostních důvodů pokácet hned druhý den. Vánoční smrk ještě před jeho pokácením kontroloval Petr Vobořil z odboru životního prostředí, i ten ale usoudil, že nechat tento smrk na čáslavském náměstí by bylo nebezpečné. „Mně samotnému je to líto, pro Čáslavany je to velká ztráta,“ uvedl místostarosta Čáslavi Daniel Mikš.

Jeho mělký kořenový systém byl totiž natolik poškozený, že reálně hrozilo i zranění osob, které by se v danou chvíli v blízkosti smrku pohybovali. Město Čáslav musí nyní řešit nečekanou situaci, aby zajistili v době Adventu vánoční výzdobu jiným způsobem. „Určitě zajistíme náhradní vánoční strom. Jako nejpravděpodobnější se zatím letos jeví prostor vedle kašny na náměstí, kam jej bude možné umístit,“ dodal Mikš.

Vedle pokáceného smrku je také v současné době vysazena borovice Douglaska. „Ta by mohla být využita jako vánoční strom v budoucnu, až povyroste,“ upřesnil čáslavský místostarosta.

Z toho, že musel být velký smrk na čáslavském náměstí pokácen, byla smutná i Čáslavanka Natálie Pipková. „Vloni jsem se byla podívat na rozsvícení vánočního stromečku. Určitě je to škoda, protože už to byla v Čáslavi taková tradice,“ uvedla Natálie Pipková. Ta doufá, že čáslavská radnice včas problém vyřeší a zajistí jiný smrk.

Stromy padaly i na dalších místech v Čáslavi, například v ulici Chrudimské nebo Za Rybníkem. Kalamita se ale nevyhnula ani dalším místům na Kutnohorsku. Bez proudu ještě v pondělí byla například obec Vlastějovice. Zavřená zde zůstala i základní škola. „Ještě v neděli večer jsem pomocí textových zpráv kontaktovala rodiče, aby děti do školy nevodily. Přesto dvě děti přišly, tak jsme je vraceli domů,“ uvedla ředitelka školy Olga Sýsová. Podle ní bylo díky odstávce proudu ve škole pouze jenom kolem čtrnácti stupňů. „Škola proto zůstane zavřená určitě i v úterý, to tam bude ještě chladněji,“ doplnila.

K odstraňování následků řádění větru se už v průběhu víkendu přidaly také sbory dobrovolných hasičů. „Jsme tady od toho, abychom pomáhali. O víkendu jsme samozřejmě byli hodně zaměstnaní, některé sbory vyjížděli i jedenáctkrát,“ uvedl předseda Okresního sdružení hasičů Kutná Hora Jaroslav Dušek. Poděkován Sborům dobrovolných hasičů (SDH) vyjádřil rovněž i ředitel územního odboru Hasičského záchranného sboru Kutná Hora Jiří Pokorný. Směrem ke Golčovu Jeníkovu vyjížděl například SDH Kozohlody i SDH Vlkaneč. „Od nás vyjížděli kluci pomáhat k městu Golčův Jeníkov, kde byly popadané stromy,“ uvedl ze SDH Kozohlody Martin Červinka.

Hasiči ale měli napilno kvůli nedělnímu silnému větru i v pondělí. „Včera jsme řešili události, které jsme mohli odložit a nebyly akutní,“ doplnil Jiří Pokorný.