Letos zámek hostil již třetí velikonoční jarmark. Ten láká velké množství návštěvníků a jeho obliba se podle čísel, které z vedení zámku poskytla Markéta Surovcová, stále zvyšuje. „V roce 2016, kdy se jarmark konal poprvé, byla návštěvnost 15105 lidí. Letos jarmarkem i zámkem prošlo 20404 návštěvníků,“ uvedla.

Důvodem ale prý není jen jarmark. Návštěvnost zámku rok od roku stále stoupá. „Před dvěma lety jsme měli za to, že je to dáno zhoršující se bezpečnostní a politickou situací ve světě. Ta se už uklidnila, ale trend zůstal a naopak narůstá,“ podotkla Surovcová s tím, že rostoucí počet návštěvníků památek je věcí celoplošnou. To potvrdila i Alena Štecherová ze zámku Kačina. „V posledních letech sem míří návštěvníků více. V loňském roce sem přijelo na 60 tisíc lidí. Myslím si, že je to díky většímu počtu společenských a kulturních akcí, které pořádáme, ale i zájem o interiéry roste,“ podotkla.

Kulturní akce jako důvod zvýšené návštěvnosti zmínila i Markéta Surovcová za zámek Žleby.

Vypíchla třeba noční prohlídky zámku, které jsou většinou zcela zaplněné.

„Výrazný vliv má také plošná propagace Národního památkového ústavu, nové webové stránky a také sociální sítě, které zaujmou novou generaci návštěvníků,“ doplnila Surovcová.

Pro žlebský zámek je vyšší návštěvnost samozřejmě přínosem. Díky ní je prý možné realizovat menší opravy, jako jsou střechy nebo opevnění. V neposlední řadě je pak podle Surovcové možnost zdokonalovat prohlídkové trasy.

Kdo ale ze stoupajících čísel naopak radost nemá, jsou obyvatelé Žlebů. Ti si stěžují na to, že velký návštěvnický provoz omezuje život v obci. Jako největší problém vidí parkování. Turisté totiž málokdy využijí vlakové spojení. „Náměstí a přilehlé ulice, tedy spíš chodníky, jsou plné aut a chodci musí po silnici. Někdy je těžké dostat se i do domu,“ postěžovala si třeba Helena Kořínková Kočová v diskuzi na sociální síti.

Starosta Vladimír Šindelář věc vidí jako těžko řešitelnou. „Žleby jsou staré město, jehož centrum bohužel není nafukovací,“ podotkl.

Zámek disponuje dvěma parkovišti. První je Na Hrázi a druhé na náměstí, to má ovšem své limity. Vloni se v době adventních prohlídek a jarmarku vytvořila parkovací plocha v zámeckém parku. Ta prý ale není řešením, protože pokud je mokro, auta by odtud nevyjela. Letos na Velikonoce se vytvořila parkovací místa na hasičské ploše u hřiště. Ta je ovšem od zámku vzdálená něco málo přes kilometr. „Využila se, ale řekl bych, že zde parkovali pouze ti nejukázněnější. Dravější návštěvníci opět parkovali, kde se dalo,“ shrnul žlebský starosta, který prý v minulosti zkoušel o tomto problému jednat s ředitelem továrny Na Hrázi. „Ten nám ale z bezpečnostních důvodů plochu v areálu poskytnout nemůže,“ sdělil starosta, který nyní plánuje novou parkovací plochu. „Připravuji nájemní smlouvu pro společnost, tak uvidíme, zda se alespoň na tento rok situace vyřeší,“ dodal Šindelář. Situaci kolem parkování plánuje probrat také s kastelánem zámku a s policií.