ON-LINE reportáž o koronaviru najdete ZDE

„Za pacientem mohou nejvýše dva dospělí denně, návštěva je omezena na 30 minut. Časový limit neplatí, pokud návštěva proběhne venku, tu časově neomezujeme,“ popsal ředitel Městské nemocnice Čáslav Rudolf Bubla s tím, že pro ohroženější pacienty, kteří jsou umístěni v léčebně dlouhodobě nemocných (LDN) je vedení nemocnice přísnější, tam může na návštěvu prozatím jen jedna osoba za pacientem za den. „S dalším vývojem budeme pravidla dále upravovat, uvolňovat,“ doplnil Bubla.

Podobně je tomu také v kutnohorské nemocnici, která je součástí Oblastní nemocnice Kolín. Tady ale smí na všechna oddělení v rámci návštěv jen jeden člověk. „U pacienta může být přítomna pouze jedna osoba po dobu patnácti minut. Bez předchozího objednání nebude návštěva vpuštěna na oddělení. Návštěva musí používat trvale ústenku nebo jinou ochranu dýchacích cest. Upřednostňujeme návštěvy ve venkovních prostorech,“ informovalo vedení nemocnice prostřednictvím oficiálního prohlášení. Zároveň stanovilo pevný termín návštěv od pondělí do neděle v čase od 14 do 17 hodin.

V obou zařízeních se také každý návštěvník před návštěvou musí podrobit vstupní proceduře, kdy je mu měřena teplota, je dotazován na zdravotní stav a případné kontakty s osobami v karanténě. Návštěvy nesmí mít teplotu nad 37 stupňů a příznaky akutního respiračního onemocnění nebo jiné infekce, rovněž si při vstupu musí si dezinfikovat ruce.

Vedení obou nemocnic zároveň předpokládá, že většina zavedených opatření, která v průběhu karantény v nemocnicích vznikla, budou postupně rozvolněna. Určitý dopad ale přesto mít budou. Tak jako ve většině oborů se bude život dělit na ten před karanténou a na ten po ní, zdravotnictví nebude výjimkou. Očekává se, že posílí digitální komunikace, inteligentní objednávkové systémy nebo například takzvané digitální návštěvy. Ty se velmi osvědčily například na čáslavské LDN. Vznikat budou také aplikace, které naváží na chytrou karanténu.

Jaký skutečný dopad bude mít pandemie koronaviru na nemocnice, zejména ty menší, ukáže zřejmě několik následujících měsíců. Znovu se totiž mluví o rušení některých nemocnic.