Nejvstřícnější k legalizaci jsou Pražané a lidé v Moravskoslezském kraji. Ve Středočeském kraji, kam spadá i Kutnohorsko, by rekreační používání marihuany povolilo padesát osm procent dotázaných. Stejné procento se vyslovilo i pro prodávání marihuany pro rekreační účely v lékárnách.

Stejně benevolentní v této otázce byli respondenti jen v dalších čtyřech krajích. Středočeši byli jednoznačně pro možnost pěstování marihuanu pro vlastní potřebu. Ano v tomto případě odpovědělo šedesát šest procent dotázaných osobností, což je po Praze druhý největší počet. Pro vlastní potřebu by marihuanu povolilo už jen šedesát procent dotazovaných v Moravskoslezském kraji.

Nicméně jakkoliv jsou Středočeši v otázce užívání marihuany benevolentní, pro mnohé instituce je marihuana stále drogou. „Nelze říci, jestli je za volantem marihuana stejně nebezpečná, nebo dokonce nebezpečnější, než alkohol. Užití obou látek před jízdou může mít tragické následky, protože obě látky výrazně ovlivňují reakce a vnímání řidiče. Kromě toho jde v obou případech o porušování zákona a řidičům hrozí trestní stíhání,“ uvedla mluvčí policie Martina Fejfarová.

Policie má přitom už dnes k dispozici velmi účinný přístroj, který marihuanu bezpečně rozpozná. Jde o tester typu Drugwipe, tedy orientační test na detekci marihuany, amfetaminu, metamfetaminu, opiátů, kokainu ze slin.

Ani někteří odborníci ale nejsou pro plošné povolení rekreačního užívání marihuany. „V této otázce záleží především na specifikaci pro koho. Pokud to bude bezbřehé povolení, pak si ji budou pěstovat především toxikomani, kteří ji budou dále prodávat. V případě, že se jedná například o pacienty s roztroušenou sklerózou a podobně nemocné lidi, pak je odpověď ano, měli by tu možnost mít. Marihuana je sice nevyléčí, ale přináší jim výraznou úlevu. Pro ně by měla být marihuana dostupná také v lékárnách na předpis lékaře,“ vysvětlil Petr Riesel z kutnohorské poradny pro ochranu před alkoholismem a jinými toxikomaniemi.

Naproti tomu kutnohorský radní za Českou pirátskou stranu, která návrh na beztrestné pěstování marihuany pro vlastní potřebu vypracovala, argumentuje jinak. „Pirátský návrh podporuje i bývalý protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil,“ uvedl Štěpán Drtina.