Okolnosti Kristiánovy smrti potvrdila Soňa Budská ze středočeského policejního ředitelství. „Podařilo se nám zjistit pachatele. Příčinou smrti bylo udušení. Jelikož se ale jedná o nezletilého, nemůžeme podle zákona sdělovat bližší informace. Byl umístěn do diagnostického ústavu,“ uvedla Budská. Případ tak policie odloží, pachatel není vzhledem ke svému nízkému věku trestně odpovědný a nepůjde před soud. „Udusil ho svojí bundou,“ je přesvědčena Kristiánova matka Margita Siváková. Podle dostupných informací ale bylo vše jinak.

Tragédie se přihodila při obyčejné hře na vojáky blízko bydliště chlapců. „Šlo o dětskou zábavu. Starší chlapec utopil mladšího v potoce, když prý zkoušel to, co viděl v televizi,“ popsal policista obeznámený s případem. Kristiánovo tělíčko policie nalezla několik desítek metrů od potoka.

Předpokládá se tedy, že pachatel Kristiána z místa činu odtáhl. Zda se mu snažil poskytnout alespoň první pomoc, není jasné. Rodina zesnulého dítěte drží smutek. „Všichni chodí oblečeni do černého,“ vylíčila obyvatelka Nových Dvorů. „Dalo se čekat, že to byl někdo od nich,“ dodala včera.

Třináctiletý hoch zavinil smrt dítěte

Žádné složité soudní tahanice, žádné vězení. Snad jen několik let v dětském domově nebo ochranném zařízení pro mladé násilníky v severočeských Boleticích. To je maximální možný trest pro třináctiletého romského chlapce, který před necelým měsícem udusil při hře na vojáky čtyřletého kamaráda Kristána Červeňáka z Ovčár/Nových Dvorů.

Pachatel nedosáhl patnácti let věku a podle českých zákonů není za své činy trestně odpovědný. „Případ by měl být vzhledem k věku pachatele odložen,“ řekl kriminalista, který je s případem detailně seznámen.

Diagnostické šetření rozhodne, co s ním dál. Jak našemu Deníku potvrdila policie, byl chlapec umístěn do diagnostického ústavu. A co se v podobných případech děje dál? „Pokud by nám byl takový člověk předán, proběhne diagnostické šetření a po dvou měsících se rozhodne o umístění do dalšího zařízení, od dětského domova až po ochranné zařízení pro extrémní poruchy chování v Boleticích. Toto zařízení je srovnatelné jako u dospělých. Jde o ochrannou léčbu,“ řekl včera pro Deník Viktor Vanžura, zástupce ředitele Diagnostického ústavu Dobřichovice, který je jediným svého druhu ve středních Čechách.

Během dvouměsíčního období diagnostiky s mladým člověkem pracují odborníci z řad psychologů či etopedů a zařízení vydá komplexní diagnostickou zprávu. „Spolupracujeme se sociálním pracovníkem v dané lokalitě, odkud daný člověk pochází, a se soudem. Ten stanoví následné opatření. Nejvyšším možným opatřením, které může soud stanovit, je ústavní nebo ochranná výchova.

Pokud jde o ochrannou výchovu, ze zákona může být do osmnácti let a soud ji může prodloužit na devatenáct. Pak je človek propuštěn na svobodu,“ popsal Vanžura.

V posledních letech došlo na území České republiky k několika závažným trestným činům, jejichž pachateli byly osoby mladší patnácti let. I proto se hovoří o snížení hranice trestní odpovědnosti.

OTÁZKA DNE: Jaký trest dát mladistvému za smrt dítěte?

Hana Veselá, 23 let, mateřská dovolená: Nedělala bych rozdíl mezi dospělými a mladistvými. Určitě by si zasloužil stejný trest jako dospělý.

Tereza Plachá, 16 let, studentka: Zavřela bych ho do výchovného ústavu s ostrahou. Až by dosáhl osmnácti let, tak potom do vězení.

František Serenčíš, 55 let, zedník: Je těžké mladé soudit. Polepšovny jsou pro ně málo. Jsou mírné. O přísnosti ani nemluvím. Jejich trestné činy dávám za vinu výchově rodičů.

Jitka Podaná, 24 let, účetní: Chování mladých delikventů je hrozné. Měli by dostat stejný trest jako dospělí. Když už v útlém věku zabíjí, nevíte, co dalšího v budoucnu udělají.

Alena Bernardová, 39 let, učitelka: Je to špatné, co dělají. Na druhou stranu je k hrůzným činům mohou vést osobní pohnutky, nebo třeba špatné prostředí, ve kterém vyrůstají.