„U nás chlapec strávil šest týdnů. Zjistili jsme, že je středně až těžce mentálně retardovaný a velmi výrazně sociálně zanedbaný,“ uvedl šéf dobřichovického zařízení Jan Stárka. Hoch ze začátku vůbec nezvládal základní hygienické návyky. „Vypadalo to, že u nás například poprvé v životě viděl sprchu, protože ani nevěděl, jak se pouští kohoutek u vodovodní baterie. Ovšem po šestitýdenním pobytu v Dobřichovicích pookřál a rozkvetl. Teď se nabízí otázka, kam až může ve svém rozvoji dojít. Je potřeba dále zjistit, co je v jeho případě sociální zanedbanost a co je dáno geneticky,“ zmínil Jan Stárka.

V Nových Dvorech hodlají rozprášit ostudné ghetto

Nic nového v případu smrti čtyřletého romského chlapce Kristiána Červeňáka se nedozvěděli odborníci z Diagnostického ústavu v Dobřichovicích, kteří po dobu šesti týdnů měli u sebe na pozorování třináctiletého vraha.

Česky mluví jen v holých větách

„Chlapec je negramotný a česky umí mluvit pouze v holých větách,“ naznačil ředitel Diagnostického ústavu v Dobřichovicích Jan Stárka krátce poté, co ve čtvrtek před polednem převezl hocha do Ústavu sociální péče Horní Pustevna ve Šluknovském výběžku. „Tam začne s dalšími třemi podobně mentálně postiženými lidmi žít za dohledu speciálního pedagoga. Když bude nadále rozkvétat, dokážu si představit, že skončí ve školském zařízení a nikoliv v ústavu sociální péče. Ale to je zatím úplně stejné, jako kdybychom hádali z křišťálové koule,“ dodal Stárka.

Mezi dětmi se začal rozvíjet

Chlapec si za šest týdnů v Dobřichovicích rychle a dobře zvykl a oprostil se od bídných podmínek v bývalém cukrovaru v Nových Dvorech. „V novém prostředí se mezi dětmi začal rozvíjet, získal nové sociální zkušenosti. V místě jeho bydliště došlo podle mého názoru k hrubému pochybení ve vzdělávání, protože kluk nechodil do školy, a to ani na přezkoušení,“ sdělil Jan Stárka. Ten se proto obává také o osud dalších dětí v novodvorském „ghettu“. „Jsou docela určitě ohrožené. Domnívám se, že tam prostě musí přijít nějaká intervence sociálně – právní ochrany. Zanedbalo se tam mnoho věcí,“ upozornil Stárka a narážel tak na zázemí prolezlé bídou a špínou. Ve zchátralém domě bez oken neměla ještě letos v březnu zhruba padesátičlenná romská komunita pitnou vodu, elektřinu ani toalety. Před časem tam dokonce museli zasáhnout i sociální pracovníci, několik dětí pak skončilo v dětském domově. Ve spánku jim krysy údajně okousaly konečky prstů.

Kristiánova matka už bydlí v Přístavu

Do bývalého cukrovaru se romská komunita nastěhovala v devadesátých letech dvacátého století. Od té doby dochází k jeho postupné devastaci. Více než čtyřicet Romů tam má hlášeno trvalé bydliště, pouze dva z nich však vlastní nájemní smlouvu. Minulý týden se vystěhovala dvacetiletá Eva Siváková, matka zavražděného Kristiána Červeňáka. Málokdo z obce věřil, že se to vůbec někdy podaří. „Budeme se je snažit vystěhovat všechny a zároveň jim sehnat náhradní bydlení,“ zdůraznil novodvorský starosta Jiří Rajdl.

Eva Siváková má od minulého týdne nové bydlení v ubytovně Přístav v Oblastní charitě v Kutné Hoře. „Romské komunitě se snaží pomoci i obyvatelé obce. Dokonce v pondělí Romy navštívila Zuzana Baudyšová z nadace Naše dítě se skupinou Romodrom a předala jim školní potřeby a oblečení. Pomoci s náhradním bydlením národnostní menšině se snaží také město Čáslav,“ zakončil Rajdl.

Hra na vojáky měla tragický konec

K tragické smrti čtyřletého Kristiána došlo v březnu letošního roku. Nejprve se spekulovalo o činu bezcitného vraha, který měl svou oběť i znásilnit, ovšem výsledky soudní pitvy odhalily, že příčinou smrti bylo udušení. Podle dostupných informací vyústila v tragédii nevinná hra na vojáky blízko bydliště obou chlapců. Kristiánův život vyhasl v potoce. „Kluci zkoušeli různé blbosti a ten starší mladšího utopil,“ sdělil jeden z kriminalistů obeznámený s případem.