Truchlí pro mrtvého čtyřletého Kristiána Červeňáka, ale i pro pohnutý osud dalšího dítěte – třináctiletého hocha, který, zřejmě nešťastnou náhodou, zavinil Kristiánovu smrt. Jak jsme informovali včera, k úmrtí malého chlapce došlo v březnu při hře na vojáky. „Kluci zkoušeli různé blbosti a ten staršího mladšího utopil v potoce,“ řekl kriminalista, který je o případu informován.

Romové z Ovčár se po nálezu Kristiánova tělíčka nechali slyšet, že vraha zlynčují. Od začátku ale bylo více než zřejmé, že se jedná o jednoho z nich. A to se i potvrdilo. Třináctiletý chlapec byl přímým příbuzným Kristiánovy rodiny. „Je to hrozné. Ale asi za to nemůže, nemá to v hlavě srovnané,“ řekla našemu Deníku žena, která před ovčáreckým romským útočištěm věšela prádlo.

Chlapec, který Kristiánovu smrt zavinil, je totiž silně mentálně zaostalý, špatně se s ním komunikuje. Policistům však svůj čin popsal. Přestože není vzhledem ke svému nízkému věku trestně odpovědný a nepůjde před soud, čeká ho nyní přibližně dvouměsíční vyšetření v diagnostickém ústavu v Dobřichovicích, kam byl minulý pátek převezen.

„Po dvou měsících se rozhodne o umístění do dalšího zařízení, od dětského domova až po ochranné zařízení pro extrémní poruchy chování v Boleticích,“ řekl Viktor Vanžura, zástupce ředitele Diagnostického ústavu Dobřichovice.

Malý Kristián žil v Ovčárech v otřesných nelidských podmínkách

Čtyřletý romský chlapec Kristián Červeňák, kterého policisté našli v polovině března udušeného necelý kilometr od jeho bydliště v Ovčárech/Nových Dvorech, si obyčejných dětských radovánek příliš neužil. A život mu navíc vzal příbuzný. Třináctiletý retardovaný chlapec, který si s ním hrál na vojáky…

Zasvěceným lidem berou dech především podmínky, v nichž oba chlapci vyrůstali. Bývalý areál cukrovaru již dávno nemá okna, o sociálních zařízeních a elektřině nemůže být řeč. Pro vodu si tamní romští obyvatelé chodí desítky metrů k pumpě do barelů, základní potřeby chodí vykonávat, kam se jim zrovna zlíbí.

I proto tahle komunita přitahuje pozornost sociálních pracovníků. Spousta lidí je jen na návštěvě. „Provádíme tam šetření poměrně často,“ sdělila Dagmar Novotná, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví kutnohorské radnice. Leckdy je ale obtížné dohledat toho, koho zrovna hledáte. Přesný počet obyvatel objektu je neznámý. „Je tam sepsána jediná nájemní smlouva. Ostatní lidé jsou tam na návštěvě. Když se stala ta tragédie, bylo tam kolem padesáti lidí,“ podotkla Novotná. „Známe tu komunitu více než dvacet let, co přišli ze Slovenska. Už je to jejich třetí místo. Dříve bydleli v bytech s koupelnou,“ doplnila.

A bezpečnostní otázka? Prý není problém, že by do Ovčár museli sociální pracovníci jezdit v doprovodu strážníků. Komunita je totiž po čase začala vnímat jako někoho, kdo jim nechce ublížit. „Nikdy to nebylo tak, že bychom měli pocit ohrožení,“ řekla Novotná.

O chlapce se starala babička

Kristián Červeňák žil podobně jako jiné děti v nedůstojném prostředí. Navíc se o něj nestarala matka Margita, nýbrž babička. „Chodila za něj vyřizovat na úřady vše potřebné. Občas požádala i o radu. Je to slušná paní,“ řekla jedna z úřednic kutnohorské radnice. Podle Dagmar Novotné byl chlapec babičce svěřen do péče. „Terénní pracovnice občas na místě potkaly i jeho matku, ale nemluvily s ní, protože nebyl v její péči,“ dodala.

Pomohl by třeba romský asistent

Kutnohorský odbor sociální péče usiluje o to, aby s jeho pracovnicemi do Ovčár jezdil romský asistent. „Potřebujeme získat peníze na to, aby se tamní prostředí zvelebovalo. Tedy pokud se v brzké době Romové nepřestěhují jinam,“ uvedla Dagmar Novotná.

Komunita drží smutek za Kristiána

Smutek drží nejen rodina tragicky zesnulého čtyřletého Kristiána, který se přibližně před měsícem stal obětí až přehnaně drsných hrátek svého třináctiletého kamaráda. Oblečena do černého chodí i většina z místní komunity. Přibližně dvacítka, i když přesný počet nájemníků je těžké určit, bydlí na okraji obce v objektu bývalého cukrovaru. Nemají tam vodu, elektřinu ani sociální zařízení.

Před domem se v neckách koupou malé děti. Když nás však vidí přijíždět, okamžitě mizí do nitra polorozpadlé budovy. Nemají zájem komunikovat s nikým cizím. Po chvilce se přece jen objevuje matka malého Kristiána a přeci jen se nám podaří zjistit reakci na čerstvou šokující skutečnost, že jejího malého chlapečka udusil jeho starší kamarád. „Nevím, co si o tom mám myslet. Údajně ho měl udusit bundou. Byl to chlapec, co tu s námi bydlel. V pátek ho odvezli,“ hlesla trochu zmateně Margita Siváková.

Po chvilce však raději zmizela i s malým klučinou, kterého držela pevně v náručí. „Musím jít vařit,“ utrousila a vzápětí opravdu odchází. Od této chvíle se až do našeho odjezdu nikdo neobjevil. Slyšet byly jen zvuky připomínající klepání řízků. Nedalo nám to, a ještě jednou jsme se zašli podívat na místo, kde malé dítě naposledy vydechlo, tedy v blízkosti jednoho ze dvou potoků u místního rybníka. Už vůbec nepřipomíná, že by se zde přibližně před měsícem odehrála nějaká tragédie. Travnatý pás mezi polem a potůčkem se zazelenal, vykvetly na něm první pampelišky a představuje idylickou jarní přírodu…