Provozovateli bohdanečské prodejny potravin, který porušil několik základních předpisů, hrozí pokuta až do výše pěti milionů korun.
Prošlý salám, bílý jogurt, tvaroh či plesnivý chléb, to jsou jen některé kontrolou nalezených nebezpečných potravin.


„Inspektoři nepovolili vadné zboží prodávat a bylo nutné ho okamžitě stáhnout 
z pultů,“ informoval mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Dále byl podle jeho slov uvalen zákaz na používání dvou chladicích zařízení kvůli plísni a znečištění. V obchodě se též údajně hromadil nepřiměřeným způsobem odpad.
Znepokojivá zjištění potravinářské inspekce nakonec potvrdil také majitel obchodu Jan Veleta. Některé výrobky byly prý na prodejně i skoro dva týdny po vypršení data spotřebitelnosti stále připraveny k prodeji zákazníkům.


„Hradecký nářez ve vitríně končil 20. března, kysaná smetana 26. března,“ vyjmenovává některé z „vadných“ položek v jeho nabídce provozovatel obchodu Jan Veleta. 

Je tu strašný blázinec, že se všechno prostě nestíhá,“ snaží se dále vysvětlovat situaci a zároveň dodává: „Já to neobhajuji, je to špatně, ale my děláme, co to jde. Potraviny nejsou hřebíky a čas je proti nám.“

Ve vesnici zbyl pouze jeden odchod a tak je pro mnohé obyvatele jediným místem, kde mohou nakupovat základní suroviny. 

Přestože si majitel stěžuje velkou vytíženost, s přijetím posily prozatím nepočítá. Podle něj na ni nejsou peníze a s prodejem naopak problémy: „Když koupím pět jogurtů, které tu lidí chtějí, a čtyři neprodám, musím je vyhodit.“


„S kontrolovanou osobou nyní bude zahájeno správní řízení o uložení sankce,“ poznamenal k dalšímu postupu inspekce její mluvčí Pavel Kopřiva.
O nápravu se nyní musí pokusit hlavně Jan Veleta. Jestli mu to však pomůže uniknout nejvyšší hranici sankcí, ukáže až budoucnost.
Jedním z kroků, které by měly pomoci zlepšit tristní situaci v jeho obchodě, se v budoucnu podle slov Velety stane i informační cedule, jež bude zákazníky vybízet k upozornění na nedostatky mezi potravinami.


Zboží s prošlým datem použitelnosti může být nebezpečné pro zdraví lidí a způsobit vážné problémy, stejně jako plísně a jiné nečistoty. Jan Veleta si o tom myslí své: „Přirozená vakcinace je ve prospěch lidstva, kdežto totální asepse je jeho zabijákem.“

Autor: Jiří Kalát