„Na počátku jednání jsme zrekapitulovali nabídky na spolupráci, které z naší strany padly při minulém setkání, a očekávali jsme na ně vyjádření. Nabídky byly tři,“ uvedl Zdeněk Jirásek (Město pro lidi), který večerní jednání formálně vedl.

Jednou z variant bylo, že se starostou stane Martin Starý (Město pro lidi), Josef Viktora (ANO 2011) místostarostou a druhým místostarostou člen ODS. Další variantou byla možnost, že se starostou stane Jiří Kukla (ANO 2011), Martin Starý místostarostou a ODS obsadí post druhého místostarosty. Poslední nabízenou variantou pak byla možnost, že se novým kutnohorským starostou stane Josef Viktora, Martin Starý místostarostou, přičemž ale Město pro lidi zároveň získá další dvě místa v městské radě.

„Ani jedna z uvedených možností nebyla přijata s odůvodněním, že členská základna hnutí ANO 2011 rozhodla, že spolupráce Josefa Viktory a Martina Starého není z osobních důvodů možná na jakékoliv z uvedených úrovní,“ uvedl Jirásek.

Ve hře je proto i varianta bez vítěze na uvolněných pozicích, se kterou přišlo ANO 2011: hnutí by obsadilo post starosty a jedno v místo v radě, dvě místostarostovská křesla by si rozdělili Piráti a hnutí STAN a Šance pro Kutnou Horu. Město PRO lidi, ODS a další menší subjekty by pak získaly jedno křeslo v devítičlenné městské radě.

„Jednáme dál. Chci ale dementovat vyjádření, že bych já měl problém s Martinem Starým. Tak to není, to je názor celého hnutí ANO 2011,“ řekl Josef Viktora (ANO 2011). K návrhu ANO 2011 Město pro lidi stanovisko teprve zaujme.

Žádný posun po volbách

Mezi tím došlo také na jednání ODS s trojlístkem menších stran: Piráti, Alternativa pro Vás a KDU – ČSL. Podle lídra ODS Tomáše Havlíčka z jednání vyplynula informace, že ani jeden z těchto subjektů, z nichž každý získal po dvou mandátech v novém zastupitelstvu, nehodlá podpořit Martina Starého na post starosty, ani místostarosty.

„Pro nás to byla překvapivá informace. Každopádně my se na koalici bez vítěze podílet nebudeme. Přesně to se stalo po volbách před čtyřmi lety a k ničemu dobrému to nevedlo, jen k neustálým hádkám a sporům. Jedinou cestou, jak tomuto zabránit, je respektovat výsledky demokratický voleb,“ řekl Havlíček.

Podle něj je pro ODS jedinou schůdnou variantou koalice tří nejsilnějších stran. „Chtěli jsme do kutnohorské komunální politiky vnést trochu nadhledu. Po více jak týdnu od voleb jsme se ale nikam neposunuli. A to přesto, že všechny strany deklarovaly, jak budou při vyjednáváních konstruktivní,“ doplnil Havlíček.

Lídři Pirátů, STAN – Šance pro Kutnou Horu i Alternativy pro Vás se už před nedělní schůzkou vyjádřili, že počkají, jak definitivně dopadnou jednání „velké“ trojky a teprve potom budou vyjednávat o dalších možnostech složení kutnohorské radnice. KDU-ČSL naopak uvedla, že by to nebylo poprvé, kdy by vedení kutnohorské radnice vzešlo bez vítězného uskupení.