Na svoji pouť odtud totiž vyrazí hned ze dvou míst. Tím prvním bude katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci, odkud se poutníci vydají na trasu dvanáctého ročníku takzvané Pěší poutě za umělce, která povede proti proudu Sázavy přes Ledeč, Číhošť a Želiv do Humpolce. Tam pouť v sobotu 28. července skončí.

Pěší pouť za umělce byla inspirována Listem umělcům papeže Jana Pavla II. a po celou dobu jejího trvání ji zaštiťuje Josef Hrdlička, emeritní pomocný biskup olomoucký. Týdenní putování asi dvaceti poutníků a doprovodný kulturně-duchovní program pro veřejnost, která se může i na jednotlivých trasách připojit k putující skupině, je jakousi modlitbou za umělce.

Pouť má každý rok jinou trasu. Proč letos začíná právě v Kutné Hoře? „Kolegyně, která vytváří program, se zabývá poezií a literaturou. Zlákalo ji jméno kutnohorského rodáka Jiřího Ortena nebo Jana Blažeje Santiniho – Aichla, který se podílel na přestavbě sedlecké katedrály,“ vysvětlila Martina Pavlíková z pastoračního úseku Arcibiskupství olomouckého. Zároveň zdůraznila význam názvu pouti. „Není to pouť umělců, ale za umělce. Jdou ji lidé nejrůznějších profesí, ale s tím, že se právě za umělce modlí. A nejen za ně. Každý člověk má schopnost vidět krásu a předávat ji,“ doplnila Pavlíková.

Soudržnost trasy letošní týdenní pouti vidí v „osmičkách“. „Prožíváme osmičkový rok, který je tolik symbolický pro naši vlast a národ. Jednotlivá zastavení spolu nesouvisí jen zdánlivě. Jsou věnována významným osobnostem našich dějin, ať už jde o umučeného kněze Josefa Toufara z Číhoště či básníka a překladatele Jana Zábranu, kterému bude věnováno poslední zastavení v Humpolci,“ doplnila Pavlíková s tím, že zajímavý bude i program v želivském klášteře, kde o obětech komunismu pohovoří Jan Stříbrný.

Martina Pavlíková zároveň vysvětlila smysl každoročního putování. „Je velmi důležité vytvářet společenství, která vychovávají k onomu umění vidět krásu. Dnešní doba je přehlcená, uspěchaná, na nic není čas. Kdosi řekl, že člověk přežije všechno, jen ne blahobyt,“ uzavřela Pavlíková.

Neděle v Kutné Hoře bude patřit poutníkům

Pěší pouť za umělce ale nebude jedinou, která v Kutné Hoře v neděli odstartuje. Druhá skupina poutníků se vydává z kostela sv. Jakuba po takzvané Svatojakubské trase ve směru do Santiaga de Compostela. Jejich pouť ale bude končit o hodně blíž, než na španělském poutním místě.

Cílem budou jižní Čechy, konkrétně Hluboká nad Vltavou. „Půjde skupina přibližně deseti poutníků, vyjdou po nedělní mši, kdy jim požehná arciděkan Jan Uhlíř,“ prozradila Soňa Telecká, technický správce památek kutnohorského arciděkanství. Podle ní půjde velmi podobná skupina, která loni šla Pochod pro zvon. Jeho duší byl Kutnohorák Jan „Pošťák“ Pospíšil, který má „na svědomí“ i letošní ročník.

Trasa je naplánovaná na týden a měřit by měla kolem dvě stě kilometrů. Zpátky z jižních Čech pojedou poutníci vlakem. „Už se moc těším, z Kutné Hory nás bude vyrážet kolem třinácti, ostatní se přidají po cestě. Já se cítím dobře, akorát jsem na konci chemoterapeutického cyklu, takže můžu vyrazit,“ řekl s odzbrojující upřímností Jan „Pošťák“ Pospíšil, který trpí nevyléčitelnou nemocí, mnohočetným myelomem, což je vlastně rakovina krve.