O konkrétních okolnostech a obsahu nabídky jsme vás informovali již 11. února.

Ale politická reprezentace města to nemá jednoduché. Na stole zastupitelům totiž leží ještě nabídka středočeského hejtmana Davida Ratha na převod kutnohorského zdravotnického zařízení na kraj a žádost lékařů na prodej ordinací polikliniky.

Brzy přibudou ještě výsledky šetření kontrolního výboru zastupitelstva, týkající se dodržování smluvních závazků mezi provozovatelem nemocnice a městem Kutná Hora. Situace kolem místní nemocnice snad ještě nebyla nepřehlednější. K definitivnímu rozhodnutí zatím zastupitelstvu prý stále chybí informace.

Jisté je jedno, termín nabídky šéfa špitálu Jaroslava Řeháka vedení města na sto procent nedodrží. Podle aktuálních informací ředitel nemocnice ze svého návrhu ovšem ustoupit nehodlá. „Z mé strany se nezměnilo nic. Předpokládám, že se příští týden sejdeme a záležitost projednáme,“ uvedl Jaroslav Řehák, ředitel Nemocnice Kutná Hora.

Zastupitelé si v jedné z nejzásadnějších aktuálních politických otázek postupně tříbí svá stanoviska. „Firma Medistyl mě zklamala. Prodej areálu nemocnice a polikliniky je pro mne v současnosti zcela nepřijatelný,“ nastínil svůj odmítavý postoj k prodeji člen samosprávy Jan Havlovic.
A většina opozičních zastupitelů má podobné stanovisko.

Kutná Hora/ Opozičním zastupitelům podle jejich slov vadí zejména ultimativní charakter nabídky ředitele nemocnice. „Osobně pro prodej nemocnice hlasovat nebudu. Pokud chce pan Řehák odejít, tak ať jde,“ vyjádřil se zastupitel Zdeněk Dvořák.

„Nabídka k prodeji v daném časovém termínu je docela nereálná. Město si nejdříve musí samo nechat zpracovat cenové odhady. I kdyby město chtělo nemocnici prodat, nemůže to provést tak rychle,“ uvedla s poukazem na lhůtu 28. února, do kdy mělo vedení Kutné Hory rozhodnout, zastupitelka Marie Matyášová.

Tříbit svá stanoviska mohli zastupitelé na pracovním jednání. To však bylo zrušeno. „V této situaci bychom se měli jako zastupitelé sejít a jednat. A bylo velkou chybou, že se pracovní setkání zrušilo,“ komentoval události kolem nemocnice Tomáš Benada.

Výsledky jsou nejisté

Jak jednání nakonec dopadnou, je tudíž záhadou i samotným zastupitelům. Z kraje jim chybí dostatek informací a s návrhem ředitele nemocnice většinou nesouhlasí, či v principu souhlasí, ale rozhodnout si netroufají.

„Osobně je mi celkem jedno, jestli bude nemocnice krajská nebo soukromá. Důležité je, aby poskytovala lidem služby v co největším rozsahu. Nemám ještě úplnou jistotu, jak rozhodnout,“ dokreslilo složitost situace vyjádření kutnohorského radního Vladimíra Zubova.